Milline Eesti aktsia on kõige tulusam?

Romet Kreek 31. mai 2001, 00:00

Hiljuti avaldas Äripäev artikli Dow Jonesi tööstuslikku keskmisesse kuuluvate aktsiate 10- ja 5aastase tootluste kohta. Meie börsi ajalugu nii pikk ei ole, aga esimese viie aasta numbreid võib vaadata küll.

Millisesse ettevõttesse on üldse tulus investeerida? Kas sellisesse, kuhu paigutatud raha on kõige järsemini lühiajaliselt kasvanud? Spekulantidele küll, investoritele aga mitte eriti. Seetõttu vaatlesime börsil noteerimise algusest investeeritud 10 000 krooni väärtuse muutumist kuni 25. maini 2001 või börsil noteerimise lõpetamiseni, reinvesteerides dividendid aktsiatesse. Ka siin tekib dilemma ? kas tähtis on investeeringu kasvu suurus või hoopis trend?

Parim investeering on Norma aktsia, mille väärtus on natuke vähem kui viie aastaga tõusnud 37 704 kroonile. Napilt teiseks jääb 36 375 krooniga Hansapanga aktsia. Nüüd tuleb juba suurem vahe sisse ? 27 574 kroonile on kasvanud 10 000kroonine investeering Tallinna Kaubamaja aktsiasse. Investeering Saku Õlletehase aktsiasse on toonud sisse lisaks algsele 10 000 kroonile 15 125 krooni. Positiivse väärtusega aktsiad on napilt vähemuses.

Parima trendiga investeeringuks, kus tipptase pole ajaliselt kaugel, võib pidada Saku Õlletehast (25 1226 krooni), Viisnurka (14 653 krooni), Tallinna Kaubamaja (27 574 krooni) ja Merkot (12 413 krooni).

Omaette tunnustust väärivad laiemalt need ettevõtted, kes on pärast börsikrahhi ja majanduskriisi börsile jäänud, halvendamata väikeaktsionäride võimalusi teha aktsiatega tehinguid. Eesti kapitalile, olgu see siis ettevõtja või portfellinvestori oma, on iseloomulik, et ei osta pikemaajalises perspektiivis investeerida. Ettevõte luuakse, seda arendatakse teatava piirini, ning seejärel ollakse kergekäeliselt valmis kontrollist ettevõtte üle loobuma.

Kui lühiajaliselt võivad eufooriat tekitada mistahes ettevõtte aktsiad, siis pikemaajaliselt suudab turg eraldada terad sõkaldest, mida kinnitab ka algusest börsile tulnud aktsiate ostmine ning hoidmine.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:07
Otsi:

Ava täpsem otsing