Preatoni teenis börsilt 250 miljonit krooni

Peep Sooman 31. mai 2001, 00:00

1996. aasta aprillis on Ernesto Preatoni veel avalikkusele tundmatu itaallane. Just siis ostab ta ligi 30 miljoni krooni eest Ühispangas uskumatuna kõlanud 9,4protsendilise osaluse, mille tagajärjel saab ta ka koha panga nõukogus. Aktsia hind on tol ajal 13 krooni, kokku omandab Preatoni 2,2 miljonit aktsiat. Preatonist suurema osalusega on vaid Swedfund, millele kuulub natuke rohkem kui kümnendik pangast.

Nõukogu liikmena Preatoni palju avalikkuse ees ei esine, kuid kohalikud tipp-pankurid hakkavad vaikselt vihjama Preatonile kui imemehele, kelle mõistus on terav kui nuga. ?Ma ei saa aru, kuidas ta suudab nii kiirelt kalkuleerida ning otsuseid langetada,? imestavad pangajuhid. Säärase kapitalistliku suhtumisega pole eestlane veel harjunud ? kui numbrid ei klapi, siis on Preatoni halastamatu, fuck on tema leksikas tavaline sõna, Hanschmidt ja tema käsilased on Preatoni sõnavõttudel kui peksasaanud koerad. Vastuvaidlemist itaallane ei armasta. Kui ta midagi ütleb, siis nii peab ka olema.

1997. aasta märtsis avastatakse börsiteadetest, et Preatoni osalus Ühispangas on kahanenud poole võrra. Investeerimistõdesid mitte veel korralikult aduv eestlane on hämmingus. Miks müüb Preatoni aktsiaid, kui hinnad kerkivad? Ühe aastaga on Ühispanga aktsia hind tõusnud 13 kroonilt 49 kroonile, kasv jätkub pidevalt. Väikese Eesti mõistes investeerimisguru tiitli välja teeninud Joakim Helenius on segaduses. Tema tollase avalduse põhjal võib Preatonit pidada üsna ebatraditsiooniliseks suurinvestoriks, kes tegutseb valitsevale suunale vastupidiselt, kuna paljud investeerimisfirmad alles hakkavad oma raha Ida-Euroopa firmadesse paigutama. Ridade vahelt võib nii mõne teisegi pankuri sõnadest välja lugeda sõnumi: Preatoni on loll, sest praegu tuleks aktsiaid hoida ning juurdegi osta, mitte müüa.

Augusti viimasel nädalal müüb Preatoni viimase paketi talle kuulunud 2,2 miljonist aktsiast hinnaga 130 krooni aktsia kohta. Sel ajal on Preatoni ainus aktsionär, kes aktsiaid jupikaupa müüb. Vaikselt hakkab inimestele kohale jõudma ka põhjus ? korraga müüdavad 2,2 miljonit aktsiat lööks hinna alla ning Preatoni poleks teeninud nii suurt kasumit.

On viimased börsi hiilgepäevad. Preatoni vangutab pead ja räägib, et kohe algab langus. Keegi ei usu, kõik loevad hämmastunult Äripäeva ning vaatavad ?Kapitali?, kus Preatoni kinnitab aktsiate müügilt teenitud 250 miljoni kroonist kasumit. Tiina Joosu mahlakad saated ning investori ebajumalaks muutunud Hansapanga maakler Charlie Viikbergi ostusoovitused teevad lihtrahva hulgas oma töö. Augusti viimasel päeval maksab Ühispanga aktsia juba 160 krooni. Siis algab langus, samuti paari päevaga. Septembri esimese nädala lõpuks maksab aktsia taas 130 krooni. Edasist mäletavad kõik, paljud lakuvad siiani kivina langenud aktsiahindadest tekkinud haavu.

Täieliku põhjataseme saavutab Ühispanga aktsia 1998. aasta oktoobris, väärtpaberi hind on langenud võrreldes tipphetkedega üle kaheksa korra, börsil on hind vaid närused 19,6 krooni. Kogu Eestit on tabanud ?okk. Preatoni on üks väheseid, kes börsikrahhist võimsa kasumiga välja tuleb, põhjus on lihtne ? Ernesto Preatoni saab börsiasjandusest erinevalt eestlastest õigesti aru.

Tänaseks on Preatoni börsile investeerimisega lõpparve teinud ning pühendunud kinnisvaraärile. ?Eestlase unistus on osta täna ja müüa kolme päeva pärast,? hindab Preatoni enda eeliseid kolme-nelja aasta taguste sündmuste ajal eestlaste ees. Siiski ei ole 250 miljonit krooni Preatonile suurimaks aktsiavõiduks. ?Kunagi 1988. aastal teenisin ma Itaalias ühe panga aktsiaid müües kroonidesse ümber arvestatuna üle miljardi krooni,? teatab ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:07
Otsi:

Ava täpsem otsing