Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ennustused läksid täide

Peeter Koppel 04. juuni 2001, 00:00

Lõppenud nädal tõestas, et õigus oli neil, kes kuulutasid aktsiaturgudele korrektsiooni.

Põhjuseid selleks oli mitu: alates sellest, et kiiresti ja palju tõusnud turgudel soovivad spekulandid kasumit võtta kuni selleni, et kasumihoiatuste periood on hoogu sisse saamas. See on ka põhjuseks, miks tehnoloogiasektor sai alustuseks Ühendriikides ja seejärel ka lähematel turgudel eelmisel nädalal tõsise löögi.

Selle peasüüdlaseks võib pidada servereid ja suure jõudlusega tööjaamu tootvat Sun Microsystemsit. Teisipäeval leidis investeerimispanga Goldman Sachs analüütik, et Suni käesoleva aasta kasumiprognoos vajab kärpimist. Arvestades Suni olulisust reagreeris turg loomulikult negatiivselt. Kolmapäeval esines kasumihoiatusega aga juba ettevõte ise, teatades neljanda majanduskvartali kasumiprognoosiks 2?4 senti aktsia kohta. Analüütikud olid Suni sama perioodi kasumiks oodanud 6 senti aktsia kohta.

Viimastel nädalatel on turuosalisi hoiatanud nõrgemate majandustulemuste eest lisaks Sunile ka arvutitootjad Dell ja Hewlett-Packard, telekommunikatsiooniseadmeid tootev Alcatel ning elektroonikakomponentide tootmise ja jaemüügiga tegelev Radio-Shack. Ka Suniga koos tehnoloogiasektori suurde ?kolmikusse? kuuluvad Cisco ja Oracle on esinenud pessimistlike avaldustega.

Analüütikute ennustusi koondava agentuuri First Call andmete kohaselt ennustavad analüütikud käesolevas kvartalis ettevõtete kasumite kahanemiseks keskmiselt 13,8 protsenti. Niivõrd järsult kukkusid ettevõtete kasumid viimati kolmandas kvartalis 1991. Ei maksaks aga unustada, et siis valitses maailma suurimas majanduses surutis. Lisaks sellele on võrreldes esimese kvartali võrreldava perioodiga praeguseks teatanud majandustulemuste prognoositust kehvemaks jäämisest tunduvalt rohkem ettevõtteid. Pilgud näivadki olevat pööratud neljandasse kvartalisse, kus First Calli andmetel oodatakse kasumitelt keskmiselt 7,9protsendilist kasvu. Osa analüütikuid julgeb siiski ka kahelda ning leiab, et paranemine tuleb alles järgmise aasta esimeses kvartalis. Neljas kvartal on ka see periood, millelt oodatakse Föderaalreservi agressiivse intressipoliitika esimesi vilju (milleks on ka emitentide kasumite paranemine). Üldiselt eeldatakse, et intressikärpe mõju avaldub 6?10 kuud pärast kärpe tegemist. Nüüd jääb vaid üle küsida, kas aktsiaturud, tuntud oma emotsionaalsuse ja kärsitusega, panevad panused juba praegu neljandas kvartalis võib-olla saabuvale kasumite paranemisele või mitte.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing