Pikaajaline hoiustamine vähendab raha väärtust

Kaja Koovit 04. juuni 2001, 00:00

Aprilli lõpuks olid eraisikud paigutanud pangahoiustele 16,55 miljardit krooni.

Trigon Fundsi partneri ja fondijuhi Aadu Oja sõnul teenib eraisikute vara hoiuste struktuuri arvestades keskmiselt 2,24% intressi aastas.

Aasta algusest on aga intressimäärad alanenud ning varem kõrgemate intressidega sõlmitud tähtajaliste hoiuste lepingute uuendamine praegusi intresse arvestades tähendab, et vara keskmiselt teenitav intress väheneb veelgi. Oja sõnul peaks praegust hoiuste struktuuri ja intressimäärasid arvestades varade keskmine tootlus langema alla 1,7% aastas.

Samas kasvas tarbijahinna indeks aprillis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 6,4 %. Raha pangas hoiustamine kaotab pidevalt selle väärtust.

?Pangadeposiit ei ole rahapaigutamiseks just mõistlik valik,? lausus Aadu Oja.

?Need, kes kulutada tahavad, peaksid seda kohe tegema, sest muidu teeb inflatsioon pangakontoga sedasama mis rott viljasalves viljaga,? lisas Oja. ?Kes aga kulutamisbuumist end kaasa ei lase haarata ja mõistlikult säästa tahaksid, peaksid vähemalt osa rahast aktsiatesse või -fondidesse paigutama,? märkis ta.

Suprema Fund Managementi tegevdirektor Paavo Põld ütles, et on mõistetav, et inimesed tahavad hoida pangahoiusena likviidsuspuhvrit ehk siis raha, mida on võimalik ootamatuteks väljaminekuteks kiiresti kasutada. Kindlasti ei ole aga kõik hoiustel olevad miljardid likviidsusraha. Kui inimene säästab kindla eesmärgi nimel, kas eluaseme ostu sissemakseks või lapse kooliminekuks, on see juba pikaajalisem raha, mida tuleks investeerida.

?Umbes 50 protsenti pikaajalisemast rahast võiks olla paigutatud aktsiafondidesse või aktsia- ja võlakirjafondidesse, kus teenitav tulu oleks suurem,? lausus Põld.

Aktsiaturgude ajalooliseks keskmiseks aastatootluseks hinnatakse 12%.

Põllu sõnul ei ole inimesed oma rahaasjade planeerimist kahjuks läbi mõelnud ega soovitavaid eesmärke enda jaoks selgeks teinud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing