Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tony Blairile teine ametiaeg

Sirje Rank 06. juuni 2001, 00:00

Pretsedenditult kirjutas päevaleht The Times eile oma juhtkirjas, et avaldab Tööparteile esimest korda selle sajandipikkuse ajaloo jooksul toetust. Toetust Tony Blairile väljendas ka majandusleht Financial Times, avaliku arvamuse küsitlustes on Tööpartei edumaa ligi 15%. Briti eurovastasusele üles ehitatud konservatiivide kampaania seevastu osutus haledaks valearvestuseks.

Times?i hinnangul on praeguste valimiste peamine küsimus, milline partei suudab kinnistada ja jätkata ekspeaminister Margaret Thatcheri radikaalseid majandusreforme.

Leht tõdeb, et 80. aastate majanduspoliitika põhijooned ? kompromissitu võitlus inflatsiooniga, äratundmine, et maksustamine võib teatud tasemel tuua rohkem halba kui head ning umbusk ametiühingute mõjuvõimu vastu ? on tänaseks Tööpartei käe all tugevamalt juurdunud kui neli aastat tagasi. Eriti õnnestunud oli otsus anda kontroll laenuintresside üle sõltumatule keskpangale.

Nii ei ole 1997. aastal valitsenud kartused, et võimule tulnud Tööpartei kaotab kontrolli kulude ning seejärel riigijuhtimise üle, tõeks osutunud.

Lisaks oli Tony Blairi valitsusel lihtsalt õnne ? päranduseks saadi stabiilne majandus rahvusvahelises keskkonnas, mis toetas tugevat majanduskasvu ning madalat inflatsiooni.

Suurbritannia rahvuslike huvide aspektist on paremaks hinnatud ka Tony Blairi Euroopa-poliitika. Kui konservatiivide suund oli Euroopa otsustest eemale hoida, siis Blair peab vajalikuks aktiivset osalemist Euroopa asjades ning Briti huvide kaitset blokist seestpoolt.

Tony Blair on avaldanud vastuseisu Euroopa Liidu taotlustele ühtlustada bloki maksupoliitikat, mis tõstaks Briti maksutaset, ning tööseaduste harmoniseerimist, mis vähendaks ettevõtete motivatsiooni uute töökohtade loomiseks. Koos Prantsusmaa ja Rootsiga on Suurbritannia leeris, mis näeb ELi tulevikku rahvusriikide ühenduse, mitte föderaalriigina.

Ette heita on Financial Times?i hinnangul peaministrile seda, et erinevalt välismaal peetud uhketest ettekannetest on Blair kodumaal aralt euroskeptilise pressi lõa otsas.

Praegustel valimistel suutis Euroopa teemadest britte köita vaid ühisraha euro. Arvamusküsitlused on näidanud, et kuni 70% brittidest on naelast loobumise vastu. Vastuseis on aga suhteliselt pinnapealne ? nii ei õnnestunud konservatiividel euroga hirmutades oma toetajaskonna arvukust suurendada.

Tony Blair on euroga ühinemise poolt ning tahab ühisrahale ülemineku osas korraldada referendumi. Lehed hoiatavad, et Briti avalikkus pole selleks veel valmis.

?Loodame, et Blairil on tarkust koondada tähelepanu kodumaistele ülesannetele ning loobuda hulljulgest seiklusest kontinendil, mis võib talle maksta nii peaministri koha kui reputatsiooni,? kirjutab Times.

Ees on reformid avalike teenuste alal ? hariduses, tervishoius, transpordis. Ülesanded neis valdkondades ei ole lihtsamad kui Thatcheril omal ajal reforme alustades.

Times usub siiski, et Blairil õnnestub Thatcheri meetodid sotsiaaldemokraatlike eesmärkidega edukalt ühendada, mistõttu britid teeksid targasti, kui laseksid peaministril alustatut jätkata.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:36
Otsi:

Ava täpsem otsing