Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Hansapank kasutab Leedus buldooseritaktikat

Inno Tähismaa 07. juuni 2001, 00:00

Eile vahetas Hansapank täielikult välja LTB (Lietuvos Taupomasis Bankas) nõukogu, kuhu kuuluvad nüüd esimees Raul Parusk, Hansapanga juht Indrek Neivelt, Hansabank Marketsi juht Erkki Raasuke, Hansapanga IT-juht Olli Heinonen, Läti Hansabanka juht Ingrida Bluma ning Hansapanga suurosaniku Swedbanki esindajad Lennart Lundberg ja Ingvar Andreasson.

Peaaegu täielikult vahetas panga nõukogu välja ka juhatuse. Panga juhiks sai Leedu Hansabankase juht Arunas Siksta, keda Leedu politsei kahtlustas enam kui kuu aega tagasi rahapesu vahendamises.

Sama taktikat kasutas Hansapank Hoiupanga ülevõtmisel, kus vanast Hoiupanga juhtkonnast pääses uude Hansapanga juhtkonda vaid kaks inimest: suhtekorraldusjuht Kristi Liiva ja välismaal pangandust jälginud Ago Lauri. Neist töötab Hansapangast edasi ainult Liiva.

LTB nõukogu esimees Raul Parusk ütles, et praegu on Leedus käsil uue juhtkonna sisseelamine, ees ootab raske integreerimisprotsess, kus paari aastaga saab LTBst osa Hansapanga grupist. Siin näeb Parusk peamisi raskusi uue infosüsteemi sisseviimisel ja LTB 3600 töötaja ühte kultuuri sulatamises.

LTB töötajate arv on sama suur kui Hansapangas ja tema tütarettevõtetes kõigis kolmes Balti riigis kokku. Pärast LTB liitmist on Hansapangal 7200 töötajat, mis teeb temast Baltimaade suurima töötajate arvuga ettevõtte.

?Ühinemisprotsessi ajal jäävad kõik tööle,? kummutas Parusk võimaluse, et töötajaid hakatakse kohe lahti laskma. Tema sõnul suuri koondamisi ei tule, kuna Leedus on internet ja kaardipangandus nõrgalt arenenud ja paari aasta jooksul on oluline roll veel kontoritel.

?Kõik töötavad nagu enne,? kommenteeris panga ülevõtmisega seotud meeleolu kaks aastat LTBs tõlgina töötanud Aglie Paulikiene. Võimalikku kartust koondamiste ees ei soovinud ta kommenteerida. ?Iga reform puudutab igaüht,? tunnistas ta. ?Praegu on meeleolu hea.?

Baltimaades äri ajamise guru, ASi Microlink juhatuse esimees Allan Martinson ütles, et LTB ülevõtmise puhul polegi muud võimalust kui vana buldooseriga kokku lükata. ?IT-alane köögipool oli selles riigipangas vanaaegne. Poole aastaga on võimalik uus süsteem tööle saada,? hindas Martinson Hansapanga võimalusi.

Martinsoni väitel on Leedus peamiseks takistuseks bürokraatia, mis on arenenum kui Eestis või Lätis. Samuti on seal raske oma reeglite ja kultuuri kehtestamine. ?Ent kui see tehtud, siis saavad leedukad väga hästi asjale pihta, lätlased seevastu ei taha paljudest asjadest aru saada,? tunnistas ta.

Martinson hindab Leedu internetituru perspektiivi väga heaks, sest seal elab 3,5 miljonit elanikku ja potentsiaal on suurem kui 1,5 miljoni elanikuga Eestis või 2,5 miljoni elanikuga Lätis. ?Leedu läheb kiiresti Eestist mööda,? ennustas Martinson.

Hansapangaga omanike kaudu samasse gruppi kuuluva Ühispanga juht Ain Hanschmidt avaldas samuti tunnustust Hansapanga julgele sammule. Tema sõnul on peamine efekt turuosa suurenemises, sest maht kasvab panganduses üle efektiivsuseks. Peamise riskina nimetas ta juhtimise riski, et suuta panga tegevust kontrolli all hoida. ?Aeg on hea, Leedu majandus läheb ülesmäge. Igati õnnestunud tehing,? hindas ta.

Kokku maksab Hansapank LTB 36protsendilise deposiitide turuosa eest 1,2 miljardit krooni, millest pool makstakse kohe ja pool pannakse sisse poolteise aasta jooksul. 400 miljonit krooni ülevõtmise rahast laenab Hansapank võlakirjaturult.

Hansapanga Leetu laienemist on saatnud aktsia hinna tõus börsil. Pärast tehingutingimuste avalikustamist kuu aega tagasi on Hansapanga aktsia hind kerkinud 15 162 kroonini.

Hansapank ostis nädal ega tagasi 90,7 LTB aktsiatest ja tegi pakkumise ka ülejäänud väikeaktsionäridele. Kogu ülevõtmine on kavas lõpetada kahe aastaga.

Pärast ühinemist kasvab Hansapanga grupi varade maht üle 60 miljardi krooni ja laenude ning hoiuste turuosa Baltimaades vastavalt 34 ja 35 protsendini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing