Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vassili Luzin rajab Tallinna kaubanduskeskuste võrku

Peeter Raidla 08. juuni 2001, 00:00

Teie tegevushaare on väga lai ja plaanid suured. Kust tuleb selleks raha?
Olen kogu aeg kasutanud oma projektide finantseerimisel pankade abi.

Midagi peab siiski ka endal olema?
Loomulikult. 30 protsendi ulatuses tuleb teha omainvesteeringuid, aga hulgifirma Serpon on mind teeninud juba üheksa aastat. Veel mõned aastad tagasi töötas see väga tulusalt. Näiteks majoneesi müük tootis 50 protsenti, tatra ja muude tangainete müük 30 protsenti kasumit. Serpon oli enne kalatööstuste pankrotistumisi nende üks suuremaid varustajaid tomatipastaga. Pagaritööstustele oleme tarninud rosinaid ja pähkleid. Turg oli sel ajal tühi. Nüüd on olukord muidugi muutunud. Tulu toovad ka muud ärid. Ma ei ole ajanud raha teenimiseks ühtegi firmat pankrotti.

Olete pikka aega olnud oma firmade ainuomanik. Miks olete nüüd hakanud väikesi aktsiaosalusi loovutama?
Tahan oma lähemaid abilisi sellega ergutada. Plaan on luua kõiki oma ettevõtteid koondav valdusfirma, kus tahan enda kätte jätta vaid aktsiate kontrollpaki.

Kas venelasel on Tallinnas raske äri ajada?
Arvan, et eestlastel on äri ajamine oluliselt kergem. Pankades ja suurettevõtetes on juhtivatel kohtadel ikkagi eestlased, kes on omavahel juba ülikoolipäevilt vanad tuttavad.

Kas te Kadaka turgu ja Keskturgu oma konkurendiks ei pea?
Ma ei ole nende omanikega kokku puutunud.

Kui suureks te oma varandust peate?
Ma ei ole kunagi nii arvestanud, igal ettevõttel on oma raamatupidamine. Ja rikkus on alati suhteline ? võtad laenu, siis maksad jälle tagasi.

Kas kriminaalne maailm teid tülitanud ei ole?
Tallinn oli kriminaalne seitse aastat tagasi, praegu pole see minu arust enam aktuaalne. Vähemasti minule ei ole kunagi tuldud katust pakkuma.

Keskturu tegelaste ümber vilisevad pidevalt kuulid?
Ma ei oska seda kommenteerida, ma pole kunagi Poli?t?ukki tundnud.

Merekeskusele on pidevalt tehtud pommiähvardusi. Miks?
Usun, et nende taga on konkurendid. Miskipärast on valdav osa ähvardustest tehtud laupäeva hommikuti, kui soomlased saabuvad laevadega kaubareisidele.

Keda te oma konkurentideks peate?
Kõiki, kes kesklinna kauplusi peavad.

Kas te olete seotud ka kaubaga, mida Merekeskuses müüakse?
Ei. Rendime vaid müügipinda. Merekeskuses on meie käes ainult viinapood ja kohvik.

Olete mõne aastaga teinud mitu suurt kinnisvaratehingut, mille arendamiseks on koostatud veelgi suuremad projektid. Kas te ei karda, et näiteks viie aasta pärast võib teie loodud impeerium kokku vajuda?
Näen meie eeliseid selles, et kõigis kohtades, kus me tegutseme, käib pidevalt väga palju rahvast. Merekeskuse ja Lootsi keskus on sadama lähedal, mis tähendab kümneid tuhandeid turiste. Balti jaamast käib pidevalt rongi, trammi ja trolliga sõitvad inimesed. Nurmenuku turg on Õismäe keskus. Kännu Kukke pean ma aga Mustamäe keskuseks.

___________________________________________

 • Balti jaama kaubanduskeskus
  1999. aastal ostis AS Talrand 4,5 mln krooniga Balti jaama linnalähirongide vaksalihoone ja rajab sinna kaubanduskeskust. Ehitustööd lõpevad suvel. Esimesel korrusel hakatakse kauplema toiduainetega, teisel korrusel tööstuskaupadega. Investeeringud ulatuvad 10 mln kroonini.

Kooskõlastamisel on kogu Balti jaama ümberkujundamise kava. Seniste hoonete renoveerimise kõrval näeb kava ette 7korruselise büroohoone, 2korruseline kaubamaja ning 4korruselise parkimismaja, uuendatud rongiperroonid, trammipeatuse ning trolli- ja bussipeatuse. Jalakäijate tunnel pikeneb Kopli tänavani.

Tallinna abilinnapea Heiki Kivimaa ütles, kuigi ametlikku taotlust pole Balti jaama ümberehituseks veel esitatud, on Luzini plaanid huvipakkuvad, eriti parkimismaja osas.

 • Merekeskus
  Koos ASi Talrand ostuga 1997. aastal sai Vassili Luzin ka praeguse Merekeskuse omanikuks. Omaniku kinnitusel investeeriti keskuse renoveerimisse 40 miljonit krooni.

Merekeskuse senine idee on pakkuda kaupa sadamast tulevatele soomlastele. Talrandi ainuomanik oli pikka aega Vassili Luzin, kes on loovutanud väikese osaluse Grigori Leflerile ja Nikolai Salnikovile (kummalegi 2%).

Kadaka turgu omava ASi Combinent juhatuse esimees Aivar Leinemann ei pea Merekeskust oma konkurendiks, sest Merekeskust ja muid selliseid keskuseid ei saa Kadaka turuga võrrelda.

 • Lootsi keskus
  2000. aastal ostis Talrand 10 miljoni krooniga Lootsi tänava kinnistu, kuhu on kavas rajada kaubatänavad, apteek, restoran jms. Kinnistu on sadama ja linna ühenduslüli, samasse kõrvale hakkab Ober Haus ehitama kaubanduskeskust.

Praegu käib kinnistu projekteerimine ja kooskõlastuste hankimine.

 • Nurmenuku keskus Õismäel
  Luzinile kuuluv AS Restano võttis 1995. aastal rendile Nurmenuku kaupluse kõrval asuva turuplatsi ning rajas sinna katusealuse turu ning restorani Kaktus. Investeeringuid kulus 8 miljonit krooni ? 5 miljonit turule ja 3 miljonit restoranile.

 • Jõhvi turg
  2000. aasta sügisel ostis Vassili Luzin 4,5 miljoni krooni eest Jõhvi turu, mille rekonstrueerimise kava on koostamisel. Lisaks avatud turule tuleb sinna ka katusealune turg.

 • Kännu Kukk Mustamäel
  Luzinile kuuluv OÜ Dagerre tunnistati müüki pandud Kännu Kuke kaupluse enampakkumise võitjaks 1999. aasta suvel. Ostuhind 4,8 miljonit krooni on siiani tasumata, sest senine rentnik andis asja kohtusse ja tänaseks pole lahendust veel tulnud.

2001. aasta alguses ostis AS Restano 3,1 miljoni krooni eest Kännu Kuke restorani.

Luzini kavatsus on tõmmata amortiseerunud hooned maha ja rajada sinna kaasaegne kaubandus- ja teeninduskeskus, mille juurde on plaanitud ka restoran ja meelelahutuskeskus.

 • Endine ABC-6 Tammsaare teel
  Luzinile kuuluv Talrand Kinnisvara ostis endise ABC-6 kaupluse 1998. aastal. Praegu tegutseb seal turg. Nüüd tahab Luzin seal esmakordselt järele proovida, kuidas käib kaupluse pidamine. Tema enda sõnul kogemuste saamiseks, et siis edu korral hakata ka mujal ise oma kaubanduskeskustes opereerima.

 • Serpon Tammsaare teel
  Tegutseb 1992. aastast. Ainuomanik Vassili Luzin, kes teenis sealt ka oma esimesed miljonid. Serpon impordib toiduaineid Ukrainast, Türgist, Saksamaalt, Ungarist ja mujaltki.

Viimased aastad on asunud Tammsaare tee pikenduse ääres, otse äsja avatud Selveri kõrval.

Et Serponi tegevus on viimastel aastatel kahanenud, käsitab Luzin sealset 1,8 miljoni krooniga ostetud hoonet ? kunagist sõjaväe sööklat ? pigem kui kinnisvaraobjekti, mille võib soodsa pakkumise korral ka maha müüa.

___________________________________________

04.06.2001 Merekeskuse rentnik ehitab Balti jaamast kaubanduskeskuse

___________________________________________

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing