Reede 2. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

USA ja Euroopa triivivad lahku

Sirje Rank 12. juuni 2001, 00:00

Bushi selgelt USA huvisid eelistav joon, Kyoto kliimakokkuleppe tagasilükkamine, raketitõrjekilbi plaan ning oma riigi majandust kaitsev kaubanduspoliitika on Euroopa teinud närviliseks ja skeptiliseks.

Euroopa karikaturistid kujutavad Bushi püssi keerutava, surmanuhtlust pooldava, naftafirmade huvisid esindava Texase kauboina. Vähe reisinud Bush omakorda ei tunne Euroopat. Ajakirja Economist viimane number ?Bush Euroopas? avaldas esikülje pildi USA astronautide maandumisest Kuul.

Visiidi eesmärk on vastastikku seisukohti selgitada, kuid analüütikud näevad siiski kahe suurvõimu kaugenemist.

Bushi visiit algab Hispaanias, kus on võimul Bushi vaadetele kõige lähem paremtsentristlik valitsus. Edasi sõidab ta Brüsselisse, kus kohtumisel NATO liitlastega on kõne all USA kaitsekava ning NATO laienemine. Brüsselist läheb Bush Rootsi Göteborgi tippkohtumisele, kus ta kohtub kõigi ELi riikide juhtidega. Reedel on ta Poolas ning visiidi lõpetab kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Sloveenias, kus on samuti kõneks USA raketikilbi kava. Venemaa nõusse saamine aitaks vähendada ka Euroopa riikide kõhklusi USA uue kaitsekava suhtes.

Euroopale teeb muret USA valmisolek tühistada Venemaaga sõlmitud ballistilise relvastuse kokkulepe, mis on viimased kolmkümmend aastat olnud rahvusvahelise sõjalise tasakaalu nurgakiviks. Bushilt oodatakse selgitust, USA president omakorda peab ära kuulama Euroopa riikide kartused seoses NATO laienemisega endistesse Ida-Euroopa riikidesse.

Teine suhteid pingestav valdkond on kaubandus. Ehkki aastaid väldanud banaanitüli on lahenenud, kerkisid uued pinged Bushi järeleandmistest USA terasetööstusele, mis nõuab impordi piiramist. Eurooplased süüdistavad USAd luuresatelliitide kasutamises tööstusspionaa?iks, ameeriklasi ärritavad Euroopa katsed ohjata maksuparadiise. Lisaks susiseb tüli USA ekspordifirmade maksusoodustuste üle, kus EL ähvardab USAd kuni 400 miljardi dollariliste sanktsioonidega.

Nägelemine võib karile ajada uue kõnelustevooru käivitamise maailmakaubanduse liberaliseerimiseks, millest USA ja EL suurimate eksportijatena mõlemad huvitatud on. Seda soovitakse teha novembris Qataris WTO tippkohtumisel, kuid USA ja EL on endiselt eri meelt kõne alla võetavate teemade osas.

Kõige häälekamalt on Euroopa kritiseerinud USA lahtiütlemist Kyoto kliimakokkuleppest. Bush plaanib välja pakkuda alternatiivi, mis eraldab miljoneid dollareid uuringuteks ning heitgaaside õhkupaiskamist vähendava tehnoloogia väljatöötamiseks.

Saastekvootide osas Bush järele anda ei kavatse. Selline rahvusvahelistest lepingutest taganemine, kui need ei vasta USA huvidele, ärritab Euroopat, mille stiil on teine ? taotledes kompromisse ja kokkuleppeid.

Külma sõja järel maailma ainsa suurvõimuna käitub USA järjest enesekesksemalt, huvitudes ka kaubanduspartnerina enam Aasiast ja Ladina-Ameerikast. Järjest enesekesksem on ka Euroopa, tegeldes sisereformide, euro käibelevõtu plaanide ning uute liikmete vastuvõtmisega Ida-Euroopast. Ühise vaenlase kadudes on huvid hargnenud.

Analüütikud ennustavad kahe suurvõimu kaugenemist, ehkki erinevuste kõrval on endiselt palju ühiseid väärtusi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing