Relander läheb, küsimused jäävad

Tõnis Arnover 13. juuni 2001, 00:00

Soome teleoperaatorfirma Sonera tegevjuhi 39aastase Kaj-Erik Relanderi tagasiastumine vaevalt pool aastat pärast ametisse astumist on Soome majanduselus tavatu: seni ei ole ükski firmajuht nii kõrge koha pealt ise tagasi astunud, lahti lastud küll. Et nii asjaosaline ise kui ka firma on selle sammu põhjendamisel tavatult kidakeelsed, siis seda rohkem oletusi tehakse Põhjala ajakirjanduses.

Paljud on turgudel oletanud, et Relanderi ja tema asetäitja Harri Holméni lahkumine on seotud Sonera ja Rootsi Telia väidetava ühinemisplaaniga. Et Sonera turuväärtus on Telia omast kolm korda väiksem, siis ei pruugitud soomlastele uue firma juhtkonnas kohta pakkuda, mis olevatki sundinud neid lahkuma. Selle teooria vastsed juhivad tähelepanu ebaloogilisele järjestusele: ühinemise korral teatavad firmad kõigepealt ümberkorraldustest ja alles siis lahkuvad need, kes lahkuma peavad. Praegu oli asi vastupidi. Pealegi pole 90% odavnenud aktsiaga Soneral hetk ühinemiseks soodus.

Relander ise tõi põhjenduseks isiklikud asjaolud. Ta ütles, et viimased 18 kuud Soneras on olnud väga rängad ning et ajakirjanduse haiglane tähelepanu tema isiku vastu on liiga suure surve alla seadnud tema perekonna. Et sellest pääseda, otsustas perekond kolida Londonisse.

Sonera praegust agressiivset laienemist internetiteenuste ja 3G valda, mis on toonud kaasa suure võlakoorma, on otseselt seostatud Relanderi nimega. Võib-olla oli strateegia muutmiseks vaja temast vabaneda. Seda ei kinnita aga Sonera juhatuse esimees Tapio Hintikka, kelle sõnul Relanderi meeskonna strateegia on pälvinud kogu uue juhatuse toetuse.

Mis edasi? Nüüd huvitab kõiki, kas Sonera juhtide lahkumine kiirendab või aeglustab ühinemist Teliaga.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:38
Otsi:

Ava täpsem otsing