Olevimäe Kinnisvara pankrotis

Sirje Niitra 14. juuni 2001, 00:00

Eile arutas Tallinna linnakohus OÜ Olevimäe Kinnisvara pankroti väljakuulutamist. Pankroti aluseks on Ühispanga tänaseks juba 12,4 miljoni kroonini kasvanud Tallinna Pangalt päritud võlanõue.

Võlg pärineb ajast, mil Tallinna Panka juhtis veel Guido Sammelselg, ja selle sai Olevimäe Kinnisvara eelkäijana Vanalinna Fond, mille juhatuse üks liige oli Sammelselg ise. Kesklinna esindajana kuulus 1991. aastal asutatud fondi juhatusse veel tollane linnaosa vanem Jüri Ott.

Sammelselg ütles, et oli Vanalinna Fondile laenu andmise aegu panga nõukogu eesotsas ja tema teada tuli raha panka tagasi. ?Võib olla, et hiljem veel juurde laenati, aga mina seda ei tea,? selgitas ta. Fondi loomine oli Sammelselja sõnul kesklinna valitsuse idee ja selle eesmärk oli leida võimalusi vanalinna elamute korrastamiseks. ?Ma ei usu, et see laen oli ilma tagatiseta, minu arust tagas laenu majade rendileping,? lausus ta.

Pankrotihalduri Tiina Miti sõnul on Olevimäe Kinnisvara täna rahatu, kuid sel on üleval 9,4 miljoni suurune pikaajaline investeering Neitsisaartel asuvasse maksuvabasse firmasse AB & T Group Ltd. ?Kummaline, et laenatud raha, mis pidi minema hoonete remondiks, läks tegelikult pikaajaliseks investeeringuks kusagile Neitsisaartele,? lausus Mitt, lisades, et tema sinna seda raha tagasi küsima ei lähe. Ühispanga esindaja ütles kohtus, et pangas pole ühtki dokumenti, millest nähtuks, et see raha on tagasi tulnud.

Ott ütles, et osales Vanalinna Fondi töös linna esindajana selle algusaastail, kui rajati Tallinna Ärikeskust, ega tea hilisematest sündmustest midagi. ?Mind ei ole mõtet seostada kogu Eesti majandusega, jätke mind juba ükskord rahule,? sõnas hiljem korteriskandaalis süüdistatud ekslinnaosavanem.

Kuidas Vanalinna Fondist Olevimäe Kinnisvara sai, ei osanud kumbki fondi asutamise juures olnud meestest öelda. Teada on, et Vanalinna Fond sai linnavalitsuselt praktiliselt tasuta rendile magusad kinnistud Olevimägi 12/14 ja Vene 33, mida Olevimäe Kinnisvara hiljem suure vaheltkasuga ligi kahekümnele allrentnikule edasi rentis. Olevimäe Kinnisvara oli ka üks tollal võimul olnud Koonderakonna rahastajaid. Kuna rentnik ei täitnud linnavalitsuse nõutud kohustust investeerida hoonetesse 10 miljonit krooni ja need korda teha, üritas linnavalitsus eelmise aasta algul ebaõnnestunult rendilepingut lõpetada ja müüs lõpuks hooned, mille turuväärtus on hinnanguliselt 20?30 miljonit krooni, 7,777 miljoni krooni eest ärimees Margus Finkile. Uus omanik on tänaseks linnaga sõlmitud rendilepingu lõpetanud.

Kuna ei võlasusaldaja ega ka võlgniku esindaja ei vaielnud võlanõudele vastu, kuulutab Tallinna linnakohus OÜ Olevimäe Kinnisvara pankroti tõenäoliselt 26. juunil ka välja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing