ELi abiraha koondab tööõnnetuste andmed

Tanel Raig 18. juuni 2001, 00:00

Uus andmebaas valmib järgmise aasta keskel kui läheneb lõpule Phare Consensus III projekt. Projekti raames saab Eesti 30,7 miljonit krooni, millest osa kulub tööinspektsiooni teavitussüsteemi väljaarendamisele. Tööinspektsiooni peadirektori Priit Siitani kinnitusel hakkab andmebaas olema avalik, kuid peab koondatavat statistikat kõige olulisemaks kindlustusseltsidele, kui Eestis käivitub tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustus. ?Kindlustusseltsid näevad selle registri põhjal iga ettevõtte õnnetusjuhtumite ja kutsehaiguste statistikat ja saavad määrata sellest lähtuvalt igale ettevõttele maksemäära,? räägib Siitan.

Lisaks andmebaasile korraldatakse tööõnnetuste statistika kogumine ümber Euroopa Liidus kehtivale süsteemile. Näiteks hakatakse statistikat koguma töövõimetuspäevade lõikes. See annab ülevaate, kui raskete õnnetusjuhtumitega on tegemist.

Siitani sõnul on selgunud, et tööandjad janunevad kõige enam info järele, kuidas töökeskkonda paremaks luua. Selleks korraldatakse programmist saadavate rahad abil ka kampaaniaid, kus jagatakse infomaterjale nii tööandjatele kui ka töövõtjatele, et nad teaksid, millised on nõuded tööohutuse alal erinevates tegevusvaldkondades.

Consensus III teine suurem alaprojekt on sotsiaalkindlustuse koordinatsioonisüsteemi välja töötamine. Alaprojekti juhtiv sotsiaalkindlustuseameti peaspetsialist Reet Kabi räägib, kuidas talle tihti helistavad inimesed ning küsivad, mis neist saab tulevikus, kui nad lähevad Soome tööle ? kas tööstaa? kaob või kuidas seda arvesse võetakse jne. Tema sõnul on loomulik, et inimesed ei tea neist asjadest suurt midagi. ?On olemas määrus ?Sotsiaalskeemide koordineerimine Euroopa Liidus?, sellised paksud raamatud nagu piiblid,? selgitab Kabi. Neis määrustes on kirjas, kuidas tagatakse Euroopa Liidu piires liikudes inimestele sotsiaalsed garantiid. Nende määruste lahtimõtestamiseks puuduvad aga Eestis vastava kogemusega inimesed ning Consenus III projekti raames koolitatakse Eestis viis inimest, kes on võimelised nendest määrustest aru saama.

Teiseks töötatakse välja ka infostrateegia, päevaks kui Eesti ühineb Euroopa Liiduga ja rahvale peab teada andma, kuidas säiluvad nende sotsiaalsed tagatised, kui nad liiguvad tööle mõnda teise Euroopa Liidu riiki.

Möödunud nädalal alla kirjutatud Phare Consensus III projektis on kokku viis alaprojekti. Projekti kestvus on 18 kuud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing