Reede 2. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Alan Greenspani samm jäi turgudele lühikeseks

Kaja Koovit 29. juuni 2001, 00:00

Ameerika Ühendriikide keskpank legendaarse vanameistri Alan Greenspani juhtimisel otsustas kolmapäeval riigi majanduse langusest päästmiseks langetada keskset intressimäära sel aastal juba kuuendat korda. Seekordne 0,25protsendipunktiline kärbe jäi küll varasematele 0,5 protsendipunktilistele alla.

Vaatamata sellele, et laenuraha hind on Ühendriikides kolmapäevast viimase seitsme aasta madalaim ? keskne intressimäär 3,75%, ei too see analüütikute hinnangul kaasa ettevõtete olukorra kohest paranemist. Aktsiaturudki olid hindadesse arvestanud veidi suurema intressikärpe, mistõttu keskpanga otsust tervitati mõningase hinnalangusega.

Eile olid investorid positiivsemas meeleolus ning Ühendriikide turg alustas kauplemispäeva hinnatõusuga.

Fedi teatel on riigi majandusele endiselt probleemiks ettevõtete kasumlikkuse ja investeeringute kahanemine ning tarbimise nõrk kasv. Keskpank oli aga kommentaarides väga napisõnaline, mistõttu analüütikud on oma hinnangutes samuti konservatiivsed.

J.P Morgan Chase?i analüütik Bruce Krasman märkis, et keskpanga kommentaaridest võis välja lugeda, et Greenspan oma kolleegidega ei näe veel kuskil märke sellest, et riigi majandus reageeriks kuidagi viimase 20 aasta kõige agressiivsemale intressilangetamise kampaaniale.

Tõenäoliselt ei ole ühelgi institutsioonil rohkem võimu ega võimalusi majanduse mõjutamiseks, kui seda on Kongressi poolt 1913. aastal loodud sõltumatul Fedil. Kuid intressimuutuste mõju kajastumine kogu riigi majanduses võtab aega vähemalt 6?9 kuud.

Analüütikute tulevikunägemused on väga erinevad. Ühed prognoosivad, et ettevõtete kasumihoiatused jätkuvad veel mõnda aega, kuid agressiivne intressilangetamine avaldab oma mõju ning hiljemalt järgmisel aastal peaks olukord paranema.

Pessimistlikumad seevastu usuvad, et intressikärped ei suuda enam midagi päästa ning ülemaailmne majanduslangus on möödapääsmatu.

USA majanduslangus on juba hakanud mõjutama Saksamaad ja Jaapanit, kes kokku annavad kolmandiku maailma sisemajanduse kogutoodangust, ja sealtkaudu levib see üle maailma, ennustab Morgan Stanley ökonomist Stephen Roach.

Fed kinnitas, et on valmis vajadusel majandusele lisahapniku andmiseks intresse kärpima ka edaspidi, kuid analüütikute hinnangul ei tehta seda tõenäoliselt enne 21. augusti korralist kogunemist.

Lisaks Fedile oodatakse intressikärbet ka Euroopa Keskpangalt, kes seni ei ole Ühendriikide kolleegide agressiivsust järginud ning on intressimäärasid tänavu langetanud vaid korra ning sedagi 0,25 protsendipunkti võrra.

Analüütikute hinnangul sunnib aeglustuv majanduskasv Euroopa Keskpanka tõsiselt mõtlema intresside alandamisele enne augustis puhkusele minekut. Intresside alandamist ei takista enam ka kevadel liiga suureks kippunud inflatsioon.

Kauppalehti andmetel on enamik Soome pankade ökonomiste arvamusel, et intresside langetamine Euroopas toimub juulis ning mitte üle 0,25 protsendipunkti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:41
Otsi:

Ava täpsem otsing