Finantsistist vanglatööle

Virkko Lepassalu 29. juuni 2001, 00:00

Vanade vanglajuhtide häälest kostub Tartu vangla uuest direktorist Andrus Kõrest (35) rääkides solvumist. Korduma kipuvad sõnad ?ehh, ülemuste värk, panid paika, ei kommenteeri?.

Vanade vanglahuntide solvumist võib mõista.

Moraalne õigus aukõrgendusele olnuks neil, kes näinud aastaid või aastakümneid tsooni halli argipäeva ja hinganud spetsiifilist, vanglatoidu ja kopituse segust hõngu, millest eriti Tallinna vana Patarei on läbi imbunud. Sama läbi imbunud nagu tuberkuloosist ja aidsist.

Justiitsministeeriumi vanglate asekantsleri kohusetäitja Peeter Näks ütleb, et esimene otsing tehti süsteemi siseselt. Eesmärk oli leida parim ja seetõttu valiti koostöös personaliotsingufirmaga Fontes lõplik kandidaat ? ikkagi väljastpoolt vanglaid.

Vangla, mida Andrus Kõre juhtima hakkab, on midagi muud kui Patarei. Kuurort. Sinna peaaegu ei satu elukutselisi bandiite, külmi palgamõrvareid ega muid kriminogeense CVga ?aristokraate?. Rohkem istuvad seal Voitkade-sugused ullikesed.

Vangla, mille ülemuseks Kõre hakkab, on legendaarne: vangid kaevasid end aastaid tagasi lusikatega läbi seina. 2002. aasta lõpus avatakse Tartus uus eurovangla. See hakkab Kõre käe all tööd andma 350 inimesele.

Vanade vanglajuhtide uus kolleeg Andrus Kõre on finantsist. Lõpetanud Tartu Ülikooli majandusteaduskonna ja täiendanud end Saksamaal. Tema viimaseid töökohti oli Valga Külmvagunite Depoo.

?Pean temast lugu,? ütleb depoo omanikfirma ASi Kaha juht Aare Viira.

Valga depoo pankrotihaldur pani Andrus Kõre depoo tegevdirektoriks. Kui oleks teadnud, kuhu suunda finantsist liigub, ei oleks pannud, arvab Viira. Kõre nimelt leidis, et depoo polegi pankrotis. Et pankrot on kunstlikult tekitatud ja 125 inimesele on seal endiselt võimalik tööd leida.

Keskkriminaalpolitsei uurib praegu külmvagunite minemaliikumist depoost ühele Venemaa firmale, milles Valga depoo pidi vagunite kaudu osaluse saama.

Praegu on Kõre protsessuaalne staatus selles kriminaalasjas tunnistaja. Politsei pressiesindaja jutust selgub, et selles osas on võimalikud muutused.

Kõre ise räägib, et tunneb end kindlalt. Ta viitab arveteõiendamisele jõudude poolt, kellele depoo pankrot kasulik oli.

?Pärast depood ei näinud ma rohkem tõsiseid väljakutseid,? väidab Kõre. ?Kui perekonna ja sõprade ringis oma plaanidest rääkisin, sain üllatavalt positiivse suhtumise osaliseks.?

?Eks nad (bandiidid) vaatavad, mis mees on,? ennustab keegi pool elu vanglat valvanud meestest uuele kolleegile tulevikku. Kõik töötajad proovitakse kohe järele, kui konkreetne mees on. ?Ta peab olema õiglane, aus ja objektiive. Puhta taustaga.?

Mis juhtub, kui ülemus ei meeldi?

?Supp on soolane. Valgus kaob ära.?

?Olen veendunud, et saan hakkama,? ütleb Andrus Kõre.

Ilmselt ei lange miljonites arveldav finantsist lihtsasse, paarikümnekroonisesse lõksu. Seda valmistas üks kaasvang aastaid tagasi ühele Ämari vangla uuele ?härra ülemusele?. Vang küsis nälginud näoga 20 krooni laenuks, et saaks poest süüa osta. Kui raha arvele tuleb, maksab ära.

Ülemus küünitas juba kätt rahakoti järele, kui talle meenus, et ?tsoonis? on vangidel sularaha keelatud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:41
Otsi:

Ava täpsem otsing