Nokia ja Ericsson langesid hoiatuste järel

Kaja Koovit 06. juuli 2001, 00:00

Põhjanaabrite soomlaste lipulaev ja eestimaalaste lemmikvälisaktsia Nokia on kahe päevaga langenud 7,3 protsenti. Rootsi suurimal börsiettevõttel Ericssonil on läinud veelgi kehvemini ning kahe päevaga on turuväärtusest kaotatud 13 protsenti.

Kasumihoiatustest ettevaatlikuks ja tundlikuks muudetud turu viis langusesse Inglise telekomiseadmete tootja Marconi kolmapäeval pärast turu sulgemist antud teade, et kompanii tegevuskasum tuleb tänavu eelmise aasta omast poole väiksem ning ettevõte on sunnitud koondama 4000 töötajat.

?Kuigi Marconi ja Põhjamaade telekomigigandid on spetsialiseerunud erinevatele telekomisektoritele, näitab Marconi kasumihoiatus, et telekommunikatsioonisektor ei ole veel sugugi raskustest üle saanud,? lausus üks analüütik Dow Jones Newswire?le. ?See annab tunnistust, et turg ei ole veel sugugi oma põhja saavutanud,? lisas ta.

Marconi aktsia langes eile hommikul esimese 20 minutiga 50 protsenti.

Nokia aktsia languses oli oma osa ka investeerimispanga Goldman Sachs avaldatud analüüsil, mille kohaselt Nokia nn sildfinantseerimise kava ehk võlakoorma all vaevlevatele operaatoritele enda toodetud seadmete ostmiseks laenu andmine lööb märkimisväärselt kompanii rahavooge ja bilanssi. Vaatamata sellele, et Nokia rahaline seis on üldiselt tugev, kinnitas Goldman, et turg peab hakkama senisest suuremat tähelepanu pöörama Nokia rahavoogudele, eriti kui Nokia võtab endale jätkuvalt uusi kohustusi.

Ericssonil sildfinantseerimisega probleeme ei ole, sest maailma juhtiv mobiilsiide infrastruktuuri tarnija ei kavatse konkurentide kombel võlakoorma all vaevlevatele operaatoritele enda toodetud seadmete ostmiseks laenu anda.

Lisaks on Ericsson käivitanud kulude kokkuhoiu programmi ning nõuab ka alltöövõtjatelt kulude kärpimist 20 protsendi võrra.

Nokia ja Ericsson on mõlemad andnud teise kvartali tulemuste kohta kasumihoiatuse.

Viimasena teate edastanud Nokia aktsionärid kaotasid 12. juunil mõne minutiga 510 miljonit krooni, kui aktsia hind läks pärast kasumihoiatust vabalangusesse ning ettevõte langes maailma suurimate turuväärtusega ettevõtete hulgas kümne koha võrra kolmekümnenda kohani.

Nokia ja Ericsson avaldavad oma teise kvartali majandustulemused vastavalt 19. ja 20. juulil ning tulemuste avaldamisele järgnev kompaniipoolne teise poolaasta väljavaadete kommentaar peaks analüütikute hinnangul olema võti ka ettevõtete aktsiahindade edasiste liikumiste prognoosimiseks.

Liigseks optimismiks aga põhjust ei ole, sest lisaks Euroopa ettevõtete kasumihoiatustele ei ilmuta ka Ühendriikide aktsiaturg mingeid kosumise märke ning jätkuvad kasumihoiatused on muutnud investorid põhjendatult ettevaatlikuks. Enne iseseisvuspäeva Ühendriikides oli kasumihoiatus tulnud juba enam kui kahelt tosinalt kompaniilt, millest enamiku moodustavad tehnoloogiafirmad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:42
Otsi:

Ava täpsem otsing