Kohtla-Järvel lähevad linnafirmad pankrotti

Erik Gamzejev 16. juuli 2001, 00:00

Kohtla-Järve linnale kuuluvaid infrastruktuuriettevõtteid on tabanud justkui katkuepideemia. Eelmise aasta lõpus läks pankrotti AS Järve Vesi, eelmisel nädalal kuulutas kohus surmaotsuse bussifirmale Järve ATP. Küllaltki kriitiline seis on ka kahe viimase aastaga kokku 80 miljonit krooni kahjumit saanud ASil Kohtla-Järve Soojus, mis püsib siiani elus peamiselt vaid teise aktsionäri, Eesti Energia toel.

Osaliselt on infrastruktuuriettevõtete allakäik tingitud teenuse tarbijate kehvast maksevõimest ja -distsipliinist. Samas on aga linn omanikuna saamatult ja hoolimatult oma ettevõtteid majandanud. Ümberkorralduste kallale on asutud parimal juhul alles siis, kui pole enam võimalik suurt midagi päästa.

ASi Järve Vesi ja Järve ATP pankrottide puhul on olnud hämmastav ka Kohtla-Järve linnavõimude suhtumine, kes ei pea linnavara hävimist oluliseks kaotuseks. Kohtla-Järve volikogu esimees Valeri Korb on püüdnud linnaettevõtete pankrotiseisu jõudmist serveerida isegi hoolitsusena linnarahva eest stiilis, et me teadsime küll, et lood nendes ettevõtetes on kehvad, aga hoidsime teenuste hindu rahva huvides madalatena. Küll tulevad uued firmad, kes elanikele samu teenuseid osutavad ? keegi sellepärast ei kannata.

Pankrottide tulemusel on aga Kohtla-Järve linn kaotanud oma vara, mille väärtus veel mõned aastad tagasi ulatus kümnetesse miljonitesse kroonidesse. Neid ettevõtteid õigel ajal erastades oleks linn saanud oma kõhnale eelarvele olulist täiendust. Nüüd on jäänud vaid tühjad pihud.

Toimunu eest ei hakka keegi aru pärima, sest suur osa linnavolikogu liikmeid on ametis linnaasutustes ja on seetõttu linna tippjuhtidest sõltuvad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing