General Electric ? maailma kalleim

Tõnis Oja 20. juuli 2001, 00:00

Maailma suurim, kalleim ning väga erinevate valdkondadega tegelev General Electricu (GE) asutamiseks loetakse aastat 1892, mil Edison General Electric Company ühines veel kahe elektrikompaniiga. Edison General Electric Co asutas Thomas Alva Edison 1878. aastal oma hõõglambi ja hilisemate toodete turustamiseks. Pika ja kuulsusrikka ajalooga kompanii on olnud ainsa ettevõttena Dow Jonesi tööstusindeksi koosseisus selle arvutamise algusest peale (aastast 1896).

Tänaseks on General Electricust saanud tõeline hiid, mis tegeleb praktiliselt kõigega, alates sünteetiliste teemantide ja reaktiivlennukite tootmisest ning lõpetades pangandusteenuste pakkumise ja telesaadete tegemisega. Konglomeraadis, kes tegutseb rohkem kui sajas riigis, töötab kokku 223 000 inimest.

GE tegevusvaldkonnad on nii laiahaardelised, et nende grupeerimine teeb raskusi kompaniile endalegi. Lennukimootorid: reaktiivlennukite mootorid, nende varuosad ning teenindus kõikidele kommertslennukite ja paljudele sõjalennukitüüpidele. Kodumasinad: GE toodab eri kaubamärkide alla kõikvõimalikke kodumasinaid (külmkapid, elektri- ja gaasipliidid, nõudepesumasinad, pesumasinad, mikrolaineahjud jne) ja pakub nende hooldust. Tööstuslikud seadmed ja süsteemid: valgustusseadmed (erinevat tüüpi lambid, armatuurid, juhtmed), elektrilised jaotus- ja kontrollseadmed, diisel- ja elekrivedurid, elektrimootorid, suurte projektide insener- ja tehnilised lahendused, elektrivõrkude süsteemi seadmed. Energiasüsteemid: elektri- ja jõujaamade projekteerimine, seadistamine, opereerimine ja hooldus. Tehnilised tooted ja teenindus: peamiselt meditsiiniline diagnostikaaparatuur (kompuutertomograafia, röntgen-, ultraheli-, kardioloogiaseadmed, patsientide jälgimissüsteemid jm). Plastikud: sellesse tootegruppi kuuluvad peale auto- ja arvutitööstuses kasutatavate kõrgtehnoloogiliste plastikute ka silikoonid ja abrasiivmaterjalina kasutatavad sünteetilised teemandid.

NBC: Ühendriikide suuremaid telekompaniisid, mis ühendab 220 telejaama, nelja kaabel- ja satelliitkanalit (nende hulgas ka finantsuudiseid edastav CNBC). General Electric Capital Services: mõnikümmend aastat tagasi General Electricule finantsteenuseid pakkuvast tütarettevõttest on nüüdseks saanud tõeline rahamasin, mis on konkurendiks USA suurimale finantsettevõttele Citigroup ja annab peaaegu poole kogu konglomeraadi tuludest.

Pärast seda, kui kompaniid hakkas juhtima legendaarne John (Jack) Welch, on teenuste pakkumise osatähtsus järjest suurenenud.

Möödunud nädalal teatas Jack Welch, et läheb pärast 7. septembril toimuvat ettevõtte nõukogu koosolekut pensionile. Tema järglaseks saab möödunud aasta novembris valitud Jeffrey R. Immelt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:44
Otsi:

Ava täpsem otsing