Tippriigid kohtuvad pingelisel ajal

Sirje Rank 20. juuli 2001, 00:00

USA majanduslanguse põhi paistab, kuid riskid püsivad, hoiatas sel nädalal USA keskpanga juht Alan Greenspan. Jaapani majandus on kümneaastase kiratsemise järel taas languses, Lõuna-Ameerikat ohustab uus valuuta- ja laenukriis, Kagu-Aasia eksporditiigritel pole, kuhu kaupa viia, ning end immuunseks arvanud Euroopast tuleb ridamisi langussignaale. Ainult Hiina ujub vastuvoolu 8protsendise majanduskasvuga.

Greenspani sõnul raskendab kaubanduspartnerite nõrkus ka USA majanduskasvu taastumist, mis 1998. aastal Aasia kriisis ?viimase instantsi tarbijana? maailmamajanduse kriisist välja vedas. Seekord on seis teine ? USA firmade kasumid kahanevad, laod on kaupa täis ning ettevõtete investeeringud soikus, samas kui tööpuuduse kasv ning börsi langus ohustavad eratarbimist.

?Arvestades riikide vastastikust sõltuvust peab valem maailma majanduskasvu taastumiseks olema keerulisem kui pelgalt USA maksukärped ning laenuintresside alanemine,? ütles Yale?i ülikooli juhtimiskooli dekaan Jeffrey E. Garten ajalehele Washington Post. ?Poliitiliste liidrite enesega rahulolu on ohtlik.?

USA keskpank on laenuintresse alandanud sel aastal kuuel korral ning tänasest hakkavad ameeriklaste postkastidesse jõudma tagastatud tulumaksu t?ekid. Nende abinõudeta oleks USA majandus kriisis. Mujal pole keskpangad ja poliitikud majanduskasvu kiirendamiseks suurt midagi teinud.

Euroopa Keskpanga keeldumine laenuintresse alandamast ehk ?sado-monetarism?, nagu pilkavalt nimetab Briti leht Times, on eriti halvasti mõjutanud Saksamaad. Regiooni suurima majanduse kasvuprognoos on alanenud ühele protsendile.

Enamat oodatakse ka Jaapanilt, ehkki uue peaministri Junichiro Koizumi majandusreformide tulemusi ei saa oodata enne paari aastat.

?Tööstusriigid peavad kõik rakendama abinõusid majanduskasvu kiirendamiseks,? toonitas oma esimesele G8 tippkohtumisele siirduv USA president George Bush. Teine eesmärk on käivitada maailmakaubanduse liberaliseerimise jätkamise uus kõnelustevoor, selles osas on Brüssel ja Washington üksmeelele lähemale jõudmas.

Domineerivaks teemaks Genovas saab tõenäoliselt Kyoto kokkulepe kasvuhoonegaaside piiramiseks, millest Bushi valitsus kui majandusele kahjulikust lahti ütles. Euroopa liidrid tahavad Bushile selgeks teha, et jäik positsioon ei ohusta üksi Kyoto lepet, vaid USA ja ELi juba niigi pingelisi suhteid. USA presidendi sõnul ei kavatse Washington seisukohta muuta ei Kyoto ega raketikilbi loomise kava osas, mida enamik Euroopa riikidest ei toeta. Intervjuus BBC-le ütles Bush, et USA energiakriis on alles lahendamata, mis peab sündima paralleelselt uue keskkonnastrateegiaga.

EL tahab üksmeelselt Kyoto leppe päästa, riskides võiduga vaid paberil ? maailma kasvuhoonegaasidest langeb 25% USA arvele. Kõhkleb ka Jaapan, kelle hääl on leppe jaoks otsustav. Ühelt poolt ei taha Tokyo vastuolu peamise kaubanduspartneri ja poliitilise liitlase USAga, teisalt kardab negatiivset mõju oma tööstusele.

___________________________________________

Suure Seitsme päevakord

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:44
Otsi:

Ava täpsem otsing