Genovas varjutas vägivald tippkohtumise

Sirje Rank 23. juuli 2001, 00:00

Kohtumise lõppdokumendis deklareerisid juhtivad tööstusriigid eile koos Venemaaga soovi ?teha globaliseerumine kasulikuks kõigile maa elanikele? ning et ?vaeseimate riikide kaasamine maailma majandusse on kindlaim tee nende põhitaotluste rahuldamiseks?. Samas pidi G8 möönma läbikukkumist kogu maailma puudutavas keskkonnaküsimuses, saavutamata üksmeelt Kyoto kliimakokkuleppes.

Euroopa juhtivad päevalehed kutsusid aga ürituse kulusid ja kasutegurit kõrvutades tippkohtumisi sellisel kujul lõpetama. Poliitilise sõnumi asemel läks maailma tähelepanu meeleavaldustele, mis nõudsid Genovas ka esimese inimohvri.

?Avalik arvamus ei toeta enam selliseid kohtumisi ega vägivalda, mis need kaasa toovad,? kirjutas Prantsuse päevaleht Le Monde. ?Selge on, et valem peab muutuma.?

Maailma juhtriigid järgisid aga barrikaadide taga oma tippkohtumiste tavalist töörütmi. Maailmamajanduse olukorda analüüsides leidsid tööstusriikide juhid, et kasv on aeglustunud arvatust kiiremini, kuid et tingimused selle uueks hoogustumiseks on head. Erinevalt USA keskpanga juhist Alan Greenspanist, kes hoiatas USA majanduses püsivate riskide eest, usuvad G8 liidrid halvima möödumist. Võimaliku riskitegurina viidati heitlikule nafta hinnale. Saksa kantsleri Gerhard Schröderi sõnul oodatakse maailma majanduskasvuks tänavu 3?4%.

Tulemata jäi oodatud avaldus dollari või euro kohta, mis toonuks dollari suhtes selgust. Turgudel kahtlustatakse, et USA on tugeva valuuta poliitikast loobumas.

USA presidendi George W. Bushi sõnul saavutati Genovas edu maailma vaeseimate riikide probleemide lahendamisel ning uue kõnelustevooru käivitamiseks maailmakaubanduse liberaliseerimise jätkamiseks. Viimane on tööstusriikide meelest kõige kindlam tee vaesusest välja ning novembriks toimuvaks WTO tippkohtumiseks loodetakse teemades kokkuleppele jõuda.

Mitmed arenguriigid ei arva nii, nähes vabakaubanduses kasu vaid rikastele riikidele. Viimase 50 aastaga on vahe rikaste ja vaeste vahel kahekordistunud.

Uue kõnelustevooruga peaks maailmakaubandusse lisanduma 400 miljardit dollarit, millest 100 miljardit toob kasu arenevatele riikidele.

Võitluseks vaeseid riike laastavate haigustega otsustati Genovas luua ülemaailmne aidsi fond kogusummas 1,3 miljardit dollarit. Samm on ÜRO peasekretäri Kofi Annani sõnul ?hea algus?, kuid efektiivseks abiks oleks vaja 7?10 miljardit dollarit aastas.

Ka firmad vajavad motiveerimist ? praegu on vaid 10% biomeditsiini alastest uuringutest suunatud võitluseks aidsi, tuberkuloosi ja malaariaga.

Vaeste riikide võlakoorma kergendamiseks uusi otsuseid ei tehtud. Vastavalt 1999. a G8 Kölni tippkohtumisele, kus otsustati tühistada maailma 41 vaeseima riigi võlad, on initsiatiivist hõlmatud 74 miljardist dollarist 53 miljardit kustutatud. Vaesed riigid maksavad laenude teenindamiseks jätkuvalt 2 miljardit dollarit aastas. Küll aga lubasid rikkad riigid kaaluda Maailmapangast tagastamatu abi suurendamist.

Kohtumise lõppkommünikees tänasid Suurbritannia, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, Jaapani, Venemaa, Kanada ja USA liidrid Genovat vastuvõtu eest, kuid mõistsid hukka ?vägivalla, elukaotuse ning arutu vandalismi, mida neil taluda tuli?. Kokku sai kokkupõrgetes viga üle 300 inimese.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:44
Otsi:

Ava täpsem otsing