Norma suurendas toodangu müüki 20%

Kaja Koovit 27. juuli 2001, 00:00

Norma esimese poolaasta müügikäive oli ligi 363 miljonit krooni, suurenedes aastaga 22,4%. Seejuures suutis ettevõte müüki Venemaale kasvatada 19% ja läände 92%.

Kontserni puhaskasum oli 87,4 miljonit krooni, mis eelmise aasta sama ajaga võrreldes suurenes vaid ligi 4%.

Kuna Norma kajastab sellest aastast dividendimakseid läbi kasumiaruande, ei ole selle ja eelmise aasta kasuminumbrid täpselt võrreldavad.

?Norma tulemustes oli positiivne müügikasvu suurenemine, kuid kasumimarginaalid on üllatavalt järsult alla tulnud,? lausus Ühispanga analüütik Sander Danil, kes prognoosis Norma poolaasta käibeks 340 miljonit krooni ja puhaskasumiks 94 miljonit krooni.

Danili sõnul on marginaalide languse üheks põhjuseks madalamate marginaalidega alltöövõtu suurenemine. Kuigi aruandest ei saa otseselt Venemaa marginaalide kohta midagi välja lugeda, langevad tõenäoliselt ka sealsed marginaalid.

Analüütikute sõnul on negatiivne ettevõtte debitoorse võlgnevuse (klientide võlgnevus saadud kauba eest) suurenemine 50,6 miljoni krooni võrra.

?Meie hinnangul on Norma debitoorse võlgnevuse 45protsendiline suurenemine selgelt negatiivne ning võib tähendada aasta lõpuks ettevõtte provisjonide suurenemist,? kirjutab Trigon Markets ettevõtte majandustulemuste kiirkommentaaris.

Danili hinnangul on debitoorse võlgnevuse suurenemine seotud Autolivi alltöövõtuga, kuid tõenäoliselt ei tekita see Normale probleeme, sest ettevõttel on käibekapitali küllalt.

Norma tegevjuhi Peep Siimoni sõnul ei saa debitoorse võlgnevuse suurenemist negatiivseks pidada, sest käibe kasvuga kasvab ka võlgnevus, sest ettemaksuga keegi oma toodangut ei müü. ?Negatiivne oleks see siis, kui suureneks aegunud võlgade maht, kuid praegu on näha, et makstakse õigel ajal,? lisas ta.

Siimon ei soostunud kommenteerima Venemaale müüdava toodangu marginaale, kuid möönis, et sealne konkurents tiheneb ning tuleb otsida uusi võimalusi.

Norma müük Venemaale võiks edaspidi oluliselt suureneda, kui ettevõttel õnnestuks endale saada General Motorsi ja Avtovazi loodud ühisfirma ohurihmade tellimus. Valiku Norma kasuks kallutamist võiks toetada nende aastatepikkune hea koostöö General Motorsiga.

Siimon tunnistas, et nad loodavad tellimust võita, kuid otsustavaks saab hind, mitte varasem koostöö. Viimane võiks tema sõnul toetavaks argumendiks kujuneda vaid juhul, kui lõplik valik tuleks langetada võrdsete pakkumiste vahel.

Poolaasta majandustulemusi arvestades tõstavad analüütikud ettevõtte tänavusi käibeprognoose, kuid kuna Norma ei suutnud poolaastatulemustes kasumlikkusega positiivseid üllatusi pakkuda, kasumiprognoose ei muudeta. Valdavalt jäetakse muutmata ka aktsia hinnasihid.

Trigon Marketsi analüütik Kadri Haldre lausus, et tõenäoliselt ettevõtte praegust hinnasihti tõstetakse, sest Norma müük on üha enam suunatud lääne poole, mis vähendab ka ettevõtte riske.

Investorite jaoks peaks Norma analüütikute sõnul olema atraktiivne tänu suurele dividenditootlusele. Teenimisvõimalusi lisaks ka Autolivi oodatav ostupakkumine, mis Danili sõnul võiks toimuda poole aasta kuni aasta jooksul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing