Saun toob tervise ning rahulolu

Tiina- Maria Vint 27. juuli 2001, 00:00

Saunast rääkides mõtleb eestlane enamasti leilisauna. Sarnaselt põhjanaabritega oleme alati lugu pidanud leiliviskamisest. Leiliviskamisel suureneb hüppeliselt leiliruumi temperatuur ja suhteline niiskus. On kindlaks tehtud, et kivikerisele leiliviskamisel tekivad saunaõhus negatiivselt laetud osakesed ioonid, mis on asjatundjate sõnutsi tervisele kasulikud.

On kangeid mehi ja ka naisi, kelle jaoks sada soojapügalat saunalaval pole mingi piir. Tugeva tervisega inimesed võivad oma kuumataluvuse proovile panna, kuid meeldivate aistingute saamiseks piisab, kui temperatuur jääb vahemikku 80?90 kraadi. Sellises parajas kuumuses viibides väldib saunakülastaja ka nahapõletust. Leiliruumis tõuseb naha temperatuur 40?45 kraadini, nahapoorid avanevad ja organismist eralduvad higina sinna kogunenud jääkained.

Saunalaval võib viibida seni, kuni ei teki ebamugavustunnet. Et vältida ülekuumenemist, peaks aeg-ajalt laskma kehal veidi jahtuda kas jaheda du?i all või sauna eesruumis.

Saunaskäimine kaotab suure osa oma mõnust, kui minna sauna ilma vihata. Saunalaval viheldes kiireneb organismi ainevahetus ja nahk puhastub põhjalikumalt. Vihtlemine mõjub kui ergutav massaa? ning selle kasutegur on kindlasti suurem, kui saunalised vastastikuse abistamise korras üksteist ?nuhtlevad?.

Vanarahvatarkus ütleb, et õige vihtade tegemise aeg on enne jaani. Kui aga varasuvel jäi värske kaseviht tegemata, siis ei jää muud üle kui saunatarvete poest või suuremast tanklast endale viht osta.

Proovida võib ka tamme- või kadakavihta. Viimast tuleks kuumas vees tublisti leotada, et okkad pehmemaks muutuksid.

Aroomteraapia meeldivat mõju on tundnud igaüks, kes on kasevihahõngulist vett kerisele heitnud ? kuum pahvak kaselehearoomi on mõnusalt hingepaitav.

Selleks et higistamisprotseduuri ajal meeltele naudingut pakkuda, võib leilivette tilgutada paar tilka aroomiõli. Aroomiõlide rikkalikust valikust leiab nii koduselt lõhnava männi-, kadaka- ja piparmündiõli kui ka eksootilisi tsitrusviljade, eukalüpti-, bergamoti- ja muid õlisid.

Kauakestva ja aromaatse leili saab, kui kerisele asetada mõned aurukivid. Need on spetsiaalselt sauna tarbeks valmistatud kivid, mille ühel küljel on augud, kuhu valatakse vesi, millesse on tilgutatud pisut aroomiõli. Tasub proovida!

Saun on suurepärane koht nahka puhastavate ja hooldavate protseduuride jaoks. Kerget massaa?i saab ise teha, kasutades selleks sobivat naturaalsete harjastega harja. Rohkeks higistamiseks ja seega naha tõhusamaks puhastamiseks võib kehale määrida mitmesuguseid segusid. Kosmeetik Krista Laanemäe soovitab proovida näiteks segu, mis koosneb oliiviõlist ja rosmariinist. Nii kaovad saunas pinged ja stress ning argipäevamurede asemel võib lasta end vallata positiivsetel emotsioonidel ja headel mõtetel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:10
Otsi:

Ava täpsem otsing