Kasumid kahanevad, töökohad kaovad

Romet Kreek 30. juuli 2001, 00:00

Suure lombi tagant saabuvad jätkuvalt kehvad uudised. Käimas on kvartali majandustulemuste teatavakstegemine, kus firmajuhid annavad vastavalt oma arusaamale vihjeid ka tulevaste kvartalite tulemuste kohta. Viimasel ajal teatatakse tihti kvartalitulemustega samaaegselt ka töökohtade kaotamisest, seda ülemaailmselt. Tulemuste järsu halvenemise ja töötajate koondamise osas paistavad silma just tehnoloogiasektori firmad.

Maailma suuruselt teine kiudoptilise kaabli tootja JDS Uniphase teatas USA ajaloo suurimast firmakahjumist. Firmal lõppes majandusaasta ning firma sai aastaga kahjumit 50,6 miljardit dollarit (umbes sama suur on Bill Gatesi varandus). Firma teatas ka 16 000 töötaja koondamisest. Mullu oli firma kahjum vaid 0,9 miljardit dollarit.

Buumi käigus aeti firma aktsia astronoomilistesse kõrgustesse. Kes investeeris 1994. aastal ettevõtte aktsiasse 1000 dollarit, võis 2001. aasta alguses aktsiad maha müüa 511 000 dollari eest. Praegugi maksavad aktsiad 33 000 dollarit.

Nüüdseks on lisaks aktsiaturule hakanud maa peale jõudma võlakirjaturg. Firmad on hakanud bilanssidest õhku välja laskma, mis laovarude ümberhindamise käigus hävitavad omakapitali. See aga tähendab, et firmadel on vähem varasid, et katta võlakohustusi. JDS Uniphase pole oma tegevuse laiendamiseks kasutanud võlakirjade emiteerimist. Samas tuntakse võlakirjaturul muret Lucent Technologiesi, Nortel Networksi, Motorola ning Marconi pärast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:45
Otsi:

Ava täpsem otsing