President ? mustad hobused ja valged laigud

06. august 2001, 00:00

Valijamehed! Teie õigust valida Eestile riigipea püütakse kaaperdada. Töö, mille te kavatsete lõpule viia sügisel Estonia saalis, tahetakse teha teie eest ära ajalehetoimetustes, telejaamades ja küsitlusfirmades.

Kuigi meedial puudub voli, on ta hakanud presidenti valima; ehkki ajakirjanikel pole mõõdupuud, on nad juba pikalt mõõtnud oma lemmikute edumaad. Võimendatud meediateated ühe või teise kandidaadi menust võivad luua olukorra, kus valijamehed ei vali presidenti kaheksa ülesseatu hulgast, vaid nende väheste seast, keda soovitab Eesti press. Mida enam kerib hoogu presidendivalimiste kampaania, seda sagedamini tõuseb küsimus: kas presidenti valivad valijamehed või hoopis sotsioloogid ja ?urnalistid?

Kõikvõimalikud arvamusküsitlused, millega varakevadest saadik selgitatakse kandidaatide elujõudu, ignoreerivad tegelikult Eesti valimisseaduse eripärasid. Vaatamata sellele, et rahvas presidenti ei vali, on arvamusuuringud materjaliks, mille alusel kandidaate tutvustatakse või ignoreeritakse. Tihti on aga juba uuringu esitlusviis propagandahõnguline. Erinevalt parteide populaarsusuuringutest, kuhu lülitatakse enamasti ka kõige pisemad poliitilised jõud, lastakse mõnedes presidendiküsitlustes valida nende väheste kandidaatide vahel, keda on eelistanud sotsioloog või tema taga seisev parteiline tellija.

Tulemus on lünklik pilt avalikkusele. Enamgi veel, ka sotsioloogid ise võivad valimiste järel olla üllatuse ees, kus tuleb tunnistada põhjalikku professionaalset läbipõrumist.

Üks ja teine väljaanne on korraldanud ka nn valijameeste küsitlusi. Sellised uuringud kujutavad endast juba spekulatsioonide kõrgemat taset, sest valijamehi pole siiani keegi valinud. Küsitletud on ehk valdade tähtsamaid tegelasi, aga see on ka kõik. Isegi kui me teaks, kellest saavad valijamehed, ei aitaks see teadmine ennustada järgmist presidenti. Nagu tõestavad varasemate valimiste näited, käib häältega kauplemine ning valijameeste mõjutamine viimase minutini. Viimaseid kokkuleppeid sõlmitakse veel Estonia saaliski. Volikogust valijamehele kaasa antud soovitus ei ole seega midagi muud kui soovitus. Soovitatud isik ei pruugi esimesest voorust kaugemale jõuda ja sealtmaalt tuleb valijamehel juba kohapeal otsustada.

Veel rohkem muudab valimistulemuse ennustamatuks volikoguesindajate väiksem parteiline lojaalsus kui see on kombeks Toompeal. Olematute valijameeste muutuvatest eelistustest on aga saanud juba kriteerium, mille alusel jagatakse kandidaatidele tähelepanu. Vaatamata sellele, et valimiste lõppfaasi ei saa ennustada, on osa Eesti meediast nende arvates olulised kandidaadid juba välja valinud. Kui Konservatiivide Klubi kandidaat Matti Päts alustas oma kampaaniat, ei pidanud Postimehe toimetus seda isegi uudise vääriliseks. Nüüdseks on Postimehe poolt valgeks laiguks peetud kandidaat murdnud ennast vaieldamatult tegijate hulka.

Mitmed lehetoimetused langetasid eelistuse Isamaaliidu kandidaadi Peeter Tulviste kasuks juba enne kui ükski teine Kadriorgu pürgija oma platvormi tutvustadagi jõudis. Õnneks kajastavad telejaamad kampaaniat tunduvalt tasakaalustatumalt. Lehetoimetustest tunduvalt tähelepanelikumalt suhtuvad üksteisesse muide kandidaatide meeskonnad. Nii koalitsiooni kui opositsiooniparteide juhtivad esindajad on vaatamata pingelistele päevakavadele teinud Matti Pätsi kampaaniameeskonnale kohtumisettepanekuid. Suurparteide esindajad on hakanud mõistma, et isegi kui Päts valimisi ei võida, võib ta panna kedagi kaotama. Nt mõnda meedia suursoosikutest.

Et üllatusliku musta hobuse järsk esiletõus ei ole välistatud ka tänavuse kampaania käigus, tõestab ilmekalt Läti näide. Sealne presidendivalimiste protseduur meenutab Eesti oma ja sarnaselt Eestile möödus eelmine presidendikampaania suurparteide lemmikute üleeksponeerimise tähe all. Valimiskogus tekkinud patiseisu suutis lahendada alles musta hobuse Vaira Vike-Freiberga valimine. Must hobune oli Freiberga aga ainult neile, kes ei tahtnud märgata teisi kandidaate suurfavoriitide kõrval. Teda lihtsalt ei võetud tõsiselt, ega kajastatud pressis peaaegu üldse. Valituks osutus Freiberga aga mitte seetõttu, et ta kõigile väga meeldis, vaid seetõttu, et ta kellelegi ka väga vastuvõetamatu polnud.

Eesti presidendivalimistes praeguseks musti hobuseid enam pole. Ometi pole meie presidendivalimiste kajastamisel kuhugi kadunud tahtlikult tekitatud valged laigud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing