Interneti uus põlvkond lahendab ruumikitsikuse

Klemens Kasemaa 10. august 2001, 00:00

Tänane internet töötab protokollil IPv4 (Internet Protocol, 4. versioon), kohe on aga tulemas IPv6 ehk interneti protokolli 6. versioon, mis peaks lahendama ruumikitsikuse uute aadresside kasutuselevõtul internetis.

IPv4 dokumenteeriti juba 20 aastat tagasi. Toona ei osanud keegi ette näha interneti niivõrd kiiret kasvu, mis praeguseks on toonud esile peamise IPv4 protokolli puuduse ? prognoositavalt lõpeb selle protokolli järgi jagatavate vabade internetiaadresside hulk aastatel 2003?2004. Aadresside hulka võib võrrelda mittetaastuva loodusvaraga ? ressursi lõppemine tähendaks ka kogu interneti leviku peatumist.

IPv6 kasutuselevõtt aga kõrvaldab aadressiprobleemi ja annab mitmeid lisaomadusi, nagu võrgu automaatne seadistamine, sisseehitatud turvalisus, parem mobiilsus jne.

Just mobiilsus on põhjuseks, miks mobiilitootjad eesotsas Nokiaga on peamised IPv6 kiire kasutuselevõtu toetajad. Tulevikus on igal mobiilil oma IP-aadress, mis tänapäeva IPv4 aadressivahemiku juures on lihtsalt võimatu, kuna hinnanguliselt on ca 80% IPv4 standardi järgi võimalikest aadressidest juba kasutusel.

IPv6-aadressid on pikemad ning nende formaat on teine. Praegune internetiaadress näeb välja näiteks selline: 194.126.101.243 ehk neli numbrit, mis on punktidega üksteisest eraldatud ja iga number võib olla vahemikus 0?255. Uus aadress aga oleks näiteks 2001:6c0:1fff:ffd0:0:0:1:2. Sellisel kujul aadresse saab välja anda tohutul hulgal rohkem.

Üleminek IPv6-aadressidele nõuab kõigepealt arvuti operatsioonisüsteemi ja rakendusprogrammide tuge. Lihtsam on Linuxi, BSD ja teiste tasuta operatsioonisüsteemide kasutajatel, nendes on IPv6 tugi juba süsteemi tuuma sisse ehitatud. Kuid ka Windowsi jaoks on vastavad täiendused juba olemas.

Praegu saab uue põlvkonna internetti kasutada läbi virtuaalse tunneli.

Eesti suurematel teenusepakkujatel on oma IPv6 testvõrgud juba olemas. Eesti Telefon avas juuli alguses esimese avaliku IPv6 toega IRC-serveri irc.ipv6.estpak.ee, kus kanalil #ipv6.ee saab loodetavasti ka emakeelset abi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing