Pärnu Vana turg jätkab ilma loata kauplemist

Sirje Niitra 14. august 2001, 00:00

Seni ei saanud Pärnu linnavalitsus Pajole oma isalt päritud turumaad tagastada seetõttu, et sellel asuva ühe putka omandanud Arco Vara vaidlustas asja kohtus. Lõpuks oli Pajo sunnitud ajutise iseloomuga ilma vundamendita 49 ruutmeetri suuruse ehitise 1,2 miljoni krooni eest ära ostma. Vastasel juhul oleks kohtuprotsessid kestnud veel mitu aastat ja turu ümberehitamine edasi lükkunud.

Turualuse maa tagastamine venib aga sellegipoolest. Pärnu linnavalitsuse pressiesindaja Romek Kosenkranius ütles, et küsimust ei saanud võtta eilse istungi päevakorda, nagu oli Pajole lubatud, sest puudus hooneregistri tõend. Pajo väitis aga, et viis vajaliku paberi reede hommikul ise linnavalitsusse. Loota on, et linnavalitsus järgmisel istungil turumaa tagastamisotsuse lõpuks siiski teeb.

Pajo sõnul oleks tema maa ammu juba kinnistus olnud, kui linnavalitsus poleks vahepeal juba tehtud tagastamisotsuse ära muutnud. Miks, ei oska Pajo öelda, kuid vihjab oma mitte just kõige parematele suhetele linnapeaga, kelle eraettevõtlusele turg konkurentsi pakub. Teiseks on Pajo linnavolikogu revisjonikomisjoni liikmena linna rahaasjades ebakõlasid leidnud. Kokku on turu haldaja kemplemine linnaga kestnud juba ligi viis aastat.

Ilma tagastamisotsuseta ei saa turu valdaja seal ehitustegevust arendada ja paik ei vasta enam ammugi mingitele nõuetele. Pärnu Vana turu kauplemisluba aegus eelmise aasta 1. novembril, kuid seda ei saa uuendada, sest kohaliku tervisekaitsetalituse nõude kohaselt peaks turul enne olema toiduainete käitlemise tunnustus. Pajo ütleb, et peab ennast kinnisvaraarendajaks, mitte aga toidukäitlejaks. ?Mina rendin pinda ega müü ise midagi,? lausus ta. Põhiliselt on turu lahtistel lettidel müügil puu- ja juurvili, mis ei vaja eritingimusi. Liha ja kala on müügil turu kauplustes, mis samuti töötavad kauplemisloata. Pajo sõnul on tervisekaitsetalitus põhjendanud poodidele kauplemisloa andmisest keeldumist sellega, et turul tervikuna pole kauplemisluba.

Pajo lubas esimese asjana pärast maa kinnistamist ehitada turul töötavatele inimestele olmeruumid koos korraliku pesemiskohaga. ?Ehkki ma ei saa aru, miks see vajalik on, sest ega talumees hakka pärast seda, kui oma kartulikoorma maha pannud, turul du?i all käima,? lausus ta. Praegu on turul väljas veekraanid ja üks ruum riietumiseks koos külma ja sooja veega.

Pajo sõnul pole keegi talle vaatamata korduvatele pärimistele öelnud, mida ta täpselt peab tunnustuse saamiseks turul ette võtma. ?Mina juurikamüüjaid turult ära ajama ei hakka, tehku linn mis tahes,? märkis ta, lisades, et on valmis ka trahvi maksma, kui see vajalikuks peaks osutuma.

Pärnu tervisekaitsetalituse juhataja kohusetäitja Jelena Sova on teavitanud linnavalitsust toiduseaduse rikkumisest Pärnu Vanal turul ja palunud võtta meetmeid seadusetuse lõpetamiseks. Ta ütles, et nende dokumentide põhjal, mis Pajo seni esitanud, ei saa turgu toidukäitlejana tunnustada. Sova sõnul pole Pajo midagi ette võtnud, et turgu toiduhügieeni ja toiduseaduse nõuetega vastavusse viia. ?Praegu on seal vaid kaks kuivkäimlat ja veekraan, millest ei piisa,? selgitas ta, lisades, et kogu turu territoorium vajab korrastamist. Seni, kuni tunnustust ei ole, ei saa linn ka kauplemisluba väljastada.

Linnavalitsuse pressiesindaja Romel Kosenkraniuse sõnul pole turu sulgemist siiski arutatud, küll on aga plaanis teha trahve ja ettekirjutusi selle haldajale.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing