Koolisööklate olukord ohustab laste tervist

16. august 2001, 08:30

Tervisekaitseinspektsiooni andmetel ei vasta umbes kaks kolmandikku kõigist lasteasutuste sööklatest toiduhügieeni nõuetele, koolid ja omavalitsused on hakanud korralikku remonti takistava rahapuuduse tõttu otsima õpilaste toitlustamiseks teisi viise, kirjutab Postimees.

Rohkem kui tuhandes lasteasutuse sööklas on suuremad puudused ebasobiv või isegi tervisele kahjulik köögiinventar, kogu söökla halb sanitaarne seisund, amortiseerunud kanalisatsioon ja ventilatsioon ning kitsad tootmisruumid.

Kõige paremas olukorras on Tallinna ja Harjumaa koolisööklad, kuid sealgi tuleb sajas olemasolevast 158 sööklast üht-teist muuta.

Halvimas olukorras on Põlvamaa ja Läänemaa koolisööklad - kummaski maakonnas vastab neist tervisekaitse nõuetele vaid kolm. Soovida jätavad ka Hiiumaa ja Viljandimaa koolisööklad.

?Mõni koolisöökla on ehitatud 10-20 aastat tagasi ja kuna vahepeal pole remonti tehtud, on need lihtsalt amortiseerunud,? tunnistas Viljandimaa tervisekaitsetalituse juhataja Galina Kuznetsova ajalehele Sakala.

Tervisekaitseinspektorid saavad nõudeid eiravaid toitlustusasutusi karistada ettekirjutuse, rahatrahvi või kuni puuduse kõrvaldamiseni sulgemisega. Millise karistuse inspektor määrab, sõltub rikkumise tõsidusest.

Lasteasutuste sööklate viimine nõutud tasemeni läheks kohalike omavalitsuste esialgsetel hinnangutel maksma 200 miljonit kuni miljard krooni, kusjuures kulud tuleb kanda kas kohalikul omavalitsusel või sööklat haldaval firmal.

Sotsiaalministeeriumis on praegu ettevalmistamisel määrus, mis käsitleb eraldi tervisekaitsenõudeid lasteasutustele ja võib neid veelgi karmistada.

Tartu linnavalitsus kaalub võimalust, et kõigi koolisööklate tervisekaitsenõuetega vastavusse viimise asemel hakatakse lapsi toitlustama nii, et kogu söök valmistatakse ühes kohas ja veetakse sealt koolidesse laiali.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing