Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Variisikud ostavad Eestis hulgi maad kokku

16. august 2001, 08:23

Omavalitsused korraldavad sadade tuhandete hektarite vaba riigimaa erastamist põllumeeste hüvanguks, erastamine võib aga maa viia hoopis variisikute taga seisvate kinnisvaraspekulantide ning metsafirmade omandisse, kirjutab Postimees.

Ka Lääne-Virumaa Haljala vallavalitsusse ilmusid maanõuniku Kaja Roolahti sõnul viimasel maaerastamise avalduste esitamise päeval variisikud, avaldused näpus. Üks selline variisik esitas Roolahti kinnitusel vallale taotluse kokku 34 maatüki erastamiseks 281 hektaril. Peale variisikute kipuvad Haljala valla erastamisprotsessi ka riiulil seisvad põllumajandusfirmad.

1999. aastal alanud metsa- ja põllumaade erastamise mõte on müüa talunikele maad odavalt EVP-kroonide eest, et edendada põllumajandust.

Põlvamaa Kanepi valla maanõuniku Aare Plato sõnul osalevad erastamisprotsessis variisikute kaudu eeskätt metsafirmad. Üks taotleja ei saa erastada metsa rohkem kui kümme hektarit ning seetõttu püüavad ettevõtjad osta metsa kohalike variisikute kaudu.

Eri valdade esindajate kinnitusel ongi variisikud probleemiks eeskätt vabade metsamaade erastamisel. Olukord on aga teistsugune, kui maatükk jääb näiteks maaäri kullaauku Saaremaale või mõne tähtsa liiklusmagistraali serva.

Saaremaa erastamisprotsessi variisikute taga seisavad peale metsa ülestöötajate ka kinnisvarafirmad, mis jahivad mereäärseid maatükke.

Haljala vallavolikogul on Kaja Roolahti sõnul õnnestunud seni variisikud erastamisprotsessist kõrvale hoida. Nende taotlused on kõrvaldatud juba lühikese vaidlustamisperioodi ajal.

?Variisikud olid ka esimeses erastamisringis ning taotlesid peamiselt neid põllutükke, mis piirnesid Tallinna-Narva trassiga,? lausus Roolaht.

Vastavalt planeeringule peaks Haljala vallas erastatavatelt maatükkidelt jooksma tulevikus läbi Tallinna-Narva maantee teine teeniit ning siis oleks spekulantidel võimalik seesama maa mitu korda kallimalt riigile tagasi müüa.


�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing