Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Akadeemikud nõudsid valitsuselt elektrijaamade müügi avalikustamist

Andres Reimer 22. august 2001, 00:00

Eesti Energia ja NRG poolt salastatud elektrijaamade müügileping peab saama enne sõlmimist riigikogu heakskiidu, mida nõuab riigikogu 1998. aasta otsus, ütles eile valitsusele 15minutilise ettekandega esinenud akadeemik Endel Lippmaa.

Elektrijaamade müügist teenitav 1,126 miljardi kroonine summa tuleb akadeemikute arvates kanda riigieelarvesse, erinevalt praegusest kavast suunata raha Eesti Energiale. ?Samal ajal, kui elektrijaamade kapitalitootlikkuseks planeeritakse 12 protsenti, millega kaasnevad ülikõrged palgad, oleks ebaõiglane jätta tehingust riigieelarvesse sentigi laekumata,? selgitas Lippmaa.

Akadeemikud avaldasid valitsusele rahulolematust, et NRG ei kavatse investeerida Eesti energiasüsteemi iseseisvusesse. Lippmaa sõnul saab Moskva Nõukogude Liidu aegsete ühendatud juhtimissüsteemide abil iga kell elektri Eestis välja lülitada, kuid Eestit Põhjamaadega ühendava merekaabli rajamine on seni takerdunud.

Lippmaa sõnul esitasid vastuargumente üksnes Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk ja isikud, kes polnud tehingu üksikasjadega tutvunud.

?Akadeemikud leiavad, et eramajandus on kõige etem, kuid elektrijaamu ei tohi müüa Eestile kahjulikel tingimustel,? lausus Lippmaa.

Valitsuse ja NRG advokaadid kinnitavad, et elektrijaamade müügitehing vastab Eesti seadustele, samuti Euroopa Liidu lepingule, ütles NRG Energy juht Hillar Lauri. ?Lepingute viimises riigikogu ette ei saa NRG võtta Eesti valitsusest erinevat seisukohta,? lausus ta.

Energiasüsteemi iseseisvumisse investeeringute puudumist ei saa NRG-le ette heita, sest elektrijaamad ei määra elektri jaotamist, selgitas Lauri. ?Meie ülesanne on elektrit toota, Balti riikide juhtimiskeskus aga asub Riias, mille osanik on jaotus- ja ülekandevõrkude omanik Eesti Energia,? selgitas Lauri.

Eesti Energia ja valitsuse kommentaare ei õnnestunud eile saada.

President Lennart Meri sekkus ASi Narva Elektrijaamad erastamisse reedel esitatud avaldusega, süüdistades valitsust erastamise salaja läbiviimises.

Meri ütles kohtumisel riigikogu fraktsioonide esindajatega, et erastamisega seotud poliitikud peavad ametist lahkuma, kui ei oska probleemi lahendada. ?Probleemi väära lahendamise eest tuleb kanda poliitilist vastutust,? vahendas presidendi kantselei Meri sõnu.

President kirjutas avalduses: ?Teatavasti on seadusandja omaenda seaduste alusel vastu võtnud 16. detsembril 1998 otsuse, mis puudutab Eesti ja Balti elektrijaamade baasil asutatavat äriühingut. Minu veendumuse kohaselt on valitsus läinud Balti ja Eesti elektrijaamade erastamismenetluses vastuollu selle otsusega ja järelikult ka riigikogu legitiimse tahtega. Seepärast pean tungivalt vajalikuks, et seadusandja arutaks Narva ja Eesti elektrijaama aktsiate võõrandamisega seonduvat ning kujundaks oma seisukoha.

Pean põhiseadusevastaseks ja parlamentaarsete printsiipide vastaseks erastada Eesti kõige suurem strateegilise väärtusega tööstusharu salaja, ning põhjendada saladust lepingu tingimusega, et leping on salajane. Näen niisuguses veidras toimimises julgeolekuriske. Pean enesestmõistetavaks, et riigikogu kõigil liikmetel on võimalus (vajaduse korral kinnisel) istungil tutvuda lepingute kõigi üksikasjadega ja kutsuda istungile põlevkivienergeetika eksperte.?

?Eesti Vabariigi valitsus on läbi Eesti Energia võtnud endale NRG Energy suhtes kohustusi, mis on siduvad,? kommenteeris presidendi avaldust USA saatkond. Ameerika Ühendriikide valitsus loodab, et Eesti valitsus täidab endale võetud kohustused, öeldi saatkonnast.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:48
Otsi:

Ava täpsem otsing