Kinnistusametid hädas kasvava omandireformiga

Katrin Kurss 22. august 2001, 00:00

Kinnistusametid võtavad tööle uusi inimesi, kuid on ikka tööga üle koormatud ega suuda kinni pidada seaduses ettenähtud kolmekuulisest tähtajast.

Kõige hullem on olukord Tallinnas ja Ida-Virumaal, kus kandeotsust tuleb oodata neljast kuust poole aastani.

Tallinna linnakohtu kinnistusametis on avalduse rahuldamise keskmine tähtaeg neli kuud. Hiljuti võeti tööle viis tehnilist sekretäri ning puhkusegraafikuid on korrigeeritud. Sellegipoolest läheb kohtunikuabi Kersti Pädami hinnangul veel paar kuud, enne kui tähtajad kolme kuu piiridesse jõuavad.

Registrikannete viibimise tõttu on takerdunud elamumaade müük Toila vallas. ?On piinlik maad pakkuda, teades, et kanne võtab pool aastat aega,? ütles Toila vallavanem Bruno Uustal.

?Kinnistustegevuse venimine võib ära hirmutada võimalikke investoreid,? on öelnud Ida-Viru maavanem Rein Aidma ajalehele Põhjarannik.

Ida-Viru maakohtu kinnistusameti kohtunikuabi Tiiu Karu kinnitusel ei jäeta suuri investoreid pikka järjekorda ootama. Iga päev laekub kinnistusametitesse avaldusi mõni asi eelisjärjekorras läbi vaadata, ent sellest võidavad vaid vähesed.

Justiitsministeeriumi notariaadi ja registrite talituse nõunik Urmas Volens toob tõrgete põhjuseks omandireformi hoogustumise. ?Kohalikud omavalitsused on omandireformi asjadega korraga valmis saanud,? ütles Volens.

Kõige rohkem on kasvanud korteriomandi kannete hulk, mis avaldab mõju eelkõige suurte linnade kinnistusametitele. Selle aasta kuue kuuga on registrisse kantud 35 000 korteriomandit, mis moodustab 80% terve möödunud aasta korteriomandi kannetest.

Volensi sõnul pole kinnistusametite inimressursside planeerimisel omandireformist tulenevat lisatööd arvestatud.

Ainuüksi sel aastal on kinnistusametitesse tööle võetud 20 uut inimest. Uute töökohtade vajadus püsib, ent raha nendega seotud kulutuste katteks loodab notariaadi ja registrite talitus alles tuleva aasta eelarvest. Piiranguid seavad ka kitsad ruumid, seda eriti Tallinnas, kus selle aasta kuue kuuga on tööle asunud juba kümme inimest.

Justiitsministeeriumi notariaadi ja registrite talituse teatel on Tallinna linnakohtu kinnistusamet ministeeriumi erilise järelevalve all ja kui olukord ei parane, siis on koosseisude suurendamine lähiajal uuesti päevakorral.

Ühe lahendusena näeb Volens ka eri tähtaegade kehtestamise esmakinnistamistele ja ülejäänud tehingutele. See idee aga nõuaks põhjalikku läbitöötamist ning lõpuks ka seadusemuudatust, mistõttu sel aastal kliendi jaoks midagi ei muutuks.

Kinnisvarafirmal Uus Maa on seni registrikande tegemiseks kulunud poolteist kuni kaks kuud, kuid firma tegevjuhi Jaanus Lauguse sõnul on viivituste oht alles ees. ?Korteriomandi registrisse kandmisi tuleb järjest juurde ja kui uusi inimesi tööle ei võeta, võivad tähtajad pikeneda,? nentis ta.

Tähtaegade venimine võib Lauguse väitel tekitada segadusi omandisuhetes, sest omandi ülemineku aluseks on registrikanne, kuid raha kinnisvara eest makstakse tavaliselt pärast notari tehingut.

Asjaosaliste sõnul oleks kande vormistamise normaalne ajakulu umbes üks kuu.

Urmas Volensi hinnangul on ühekuune tähtaeg perspektiivis täiesti reaalne. Tema väitel võtab kandeotsus Tartus ja Pärnus ka praegu alla ühe kuu.

___________________________________________

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:48
Otsi:

Ava täpsem otsing