Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

SMS tagab sõiduki turvalisuse

23. august 2001, 00:00

Juba on Eesti suuremates linnades võimalik kasutada mobiiltelefone parkimise eest tasumiseks, samuti on katsetatud võimalust tasuda telefonikõnega karastusjookide eest.

Uue lähenemisena on Tallinnas tegutsev OÜ Oskando asunud tootma nn autokontrollereid, mille abil on võimalik juhtida näiteks auto kesklukustust SMSide abil. Sellisel juhul pole oluline kesklukustuspuldi kaasavõtmine, piisab vaid SMSi saatmisest õigel numbril ning kontroller avab auto uksed. Samaaegselt säilib võimalus avada ja sulgeda uksi ka tavapärasel moel, kesklukustuspuldi abil.

OÜ Oskando tehnikadirektori Kalle Tiisma sõnul on veoki või sõiduki kesklukustuse juhtimine aga vaid üks paljudest kontrolleri poolt pakutavatest võimalustest, SMSide abil on võimalik lülitada sisse ja välja ka auto lisasoojendust, alarmi, ohutulesid ning katkestada vajadusel kütusepumba töö.

Ka annab kontroller SMSiga varem kindlaks määratud telefonidele teada kõikidest sissetungikatsetest valve alla olevasse sõidukisse, jälgib auto aku pinget, teatab selle ülemäärasest alanemisest ning võimaldab näiteks Regio Eesti teede CD-atlase abil ka veoki asukohta ja liikumissuunda kas siis mobiilse asukohamääramise või GPS-süsteemi abil. Kontrolleril on ka nn paanikanupp, millele vajutamise järel informeeritakse sõiduki omanikku ning ka turvafirmat SMS-sõnumiga ohuolukorra tekkest.

Praegu toodab ja müüb OÜ Oskando kahte tüüpi autokontrollereid, mis erinevad teineteisest GPS-positsioneerimissüsteemi olemasolu poolest kallimas mudelis. GPS-positsioneerimissüsteemi kasutamise korral on võimalik pidevalt sõiduki asukohta kindlaks määrata ja seda mõnevõrra suurema täpsusega kui mobiilse positsioneerimise puhul.

Ka on GPSiga varustatud kontrolleril võrreldes lihtsama variandiga mitu lisafunktsiooni. Juhul kui toimub avarii, saadab seade automaatselt sõnumi ?Airbag? ja veoki GPS-koordinaadid omanikele ja valvekeskusele, aidates nii kaasa õnnetusse sattunud veoki leidmisele.

Ka on võimalik asendada üks enamkasutatav funktsioon SMSi saatmise asemel helistamisega, sellise funktsiooni käivitamiseks piisab ühekordsest helistamisest kontrolleri numbrile, pärast ühenduse saamist katkeb kõne kohe, olles märgiks nii side toimimisest kui ka funktsiooni sisselülitamisest.

Kontrolleri juhtimine toimub tavaliselt mobiiltelefonilt seadme numbril saadetavate SMS-lühisõnumite abil, põhitoiminguid (alarmi sisse- ja väljalülitamine, sõiduki blokeerimine) juhitakse ühekohaliste numbritega, harvemini kasutatavaid toiminguid (näiteks omaniku ja valvekeskuse telefoninumbrite määramine) aga mitmekohaliste numbrikoodide abil. Näiteks alarmi sisselülitamiseks tuleb saata kontrolleri numbril 05XXXXX SMS, mille sisuks on ?1?, kontroller vastab sellele sõnumiga ?alarm?.

OÜ Oskando tehnikadirektori Kalle Tiisma sõnul on selline eristamine tingitud just soovist muuta põhitoimingute koodide meeldejätmine ja sellega ka kogu süsteemi juhtimine lihtsamaks.

Samalaadset GPS-tehnoloogial põhinevat sõiduki asukoha otsingu teenust pakub oma äriklientidele ka Radiolinja, kuid erinevalt Oskando autokontrolleritest ei võimalda Radiolinja poolt pakutav lahendus seadme kasutajal sellega varustatud sõiduki funktsioone juhtida.

Radiolinja asukohaotsing võimaldab sõiduki turvasüsteemiga ühendatud GPS-seadme abil saada teateid autosse sissemurdmisest või selle ärandamisest; asukohaotsing võimaldab saata päringuid sõiduki asukoha kohta ning näha masina asukohta ka salasõnaga kaitstud internetileheküljel. Sõiduki asukoht kuvatakse kaardile kuni 5meetrise täpsusega.

Olemas on ka alarminupp, millele vajutades saab määratud numbritele või e-posti aadressidele saata hädaabiteate.

Lisaseadmena on võimalik soetada kuni 2000 meetri ulatuses töötav distants-alarmpult, mis võimaldab auto ärandamise korral aktiviseerida alarmteate saatmise ka autost eemal. Võimalikke lisafunktsioone on veelgi.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:49
Otsi:

Ava täpsem otsing