Euro alustab spurti

Sirje Rank 27. august 2001, 00:00

Sel neljapäeval käivitab Euroopa Keskpank intensiivse infokampaania, mis peab ühisraha stardini jäänud nelja kuuga ületama säilinud hirmud ning jagama praktilist ?ellujäämisinfot? 302 miljonile eurotsooni elanikule.

Samal päeval arutab pank Euroopa laenuintresse, mille alandamist on pikalt oodatud. Ajahetk oleks soodne, teenides pangale sümboolsel hetkel positiivset kapitali. Sobiv näib ka majanduslik moment ? inflatsioon alaneb ja Saksamaalt on esimesed märgid võimalikust pöördest majanduskasvu aeglustumises. Odavamad laenud toetaks tärganud trendi.

Saksamaal eelkõige vajab euro jõulisemat reklaami ? pooled sakslased on ikka veel ühisraha vastu. Inimestele pole kohale jõudnud seegi, et tegelikult on euro juba käibel, tunnistas läinud nädalal Eestis viibinud Saksa kõrge euroasjade ametnik. Sakslastes elab mälestus hüperinflatsioonist, millest on tingitud tugev poolehoid tugevale D-margale. Ka on ?eurosärk? ehk ühine rahapoliitika osutunud Saksamaale ootamatult kitsaks, sobides paremini kiire kasvuga ?perifeeriariikide? selga.

Euro suhtes on usaldus habras. Mis sest, et viimastel nädalatel on ühisraha USA dollari suhtes jõudsalt tugevnenud.

Sakslaste kõrval on eurotsoonis rahvaid, kellele oma valuutast loobumine on vähem valulik. Näiteks itaallased, kes märgivad riigi välisvõlga hoomamatu numbriga 2 391 663 000 000 000 liiri. Nullide kadu võib mõjuda ?okina, kuid liiri kui maksevahendit vaevalt keegi leinama jääb.

Samas on eurotsooni kodanikel hulk ühismuresid. Peljatakse hinnatõusu hindade eurodesse ümber ümardamisest. Ja mitte üksi erasektoris. Soomes tekitas furoori sarnane plaan riigiasutustes, kus näiteks parkimistrahviks saaks praeguse 50 marga asemel 10 eurot ehk 59 marka. Veel kardetakse võltsimisi ja pettust ning segadust eurosedelite ja müntide käibeletuleku esimestel päevadel.

Kõigi nende küsimustega tegelemiseks on ELi infokampaania eelarve 154 mln eurot.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing