Nordika Kindlustus libiseb Sedinil käest

Peeter Raidla 28. august 2001, 00:00

Hüvitusfondi avalike suhete juht Jaanus Kosemaa ütles, et fondi juristid koostavad praegu dokumente panditud vara väljanõudmiseks ning sellega tahetakse ühele poole saada veel selle aasta lõpus või äärmisel juhul järgmise aasta alguses.

Kosemaa sõnul ei ole 1998. aastal Nordika Kinnisvarale antud 35 miljoni kroonisest laenust tänaseks veel sentigi tasutud ning võlasumma hakkab koos intressidega lähenema juba 100 miljonile kroonile.

Vaatamata sellele, et Nordika Kindlustus müüs samal aastal Nordika Kinnisvara kõik aktsiad edasi USA Delaware?i osariigis registreeritud firmale Rosehill Equites L.L.C. ning Nordika Kinnisvara kannab nüüd nimetust AS Meltec Grupp, on kõnealune laen kolmekordselt tagatud.

Esiteks on läinud Hüvitusfondi kätte Nordika Kinnisvara omaaegne 16,7protsendiline osalus ASis TVMK, teiseks on Hüvitusfondile panditud pankrotistunud Marlekori hooned, ning kolmandaks, ka kõik Pjotr Sedinile kuuluvad Nordika Kindlustuse aktsiad (enam kui 52 kogu aktsiakapitalist) on panditud Hüvitusfondile.

Hüvitusfond ja Sedin on pidanud juba mitu jutuajamist pandi realiseerimise võimaluste üle, kuid midagi täpsemalt ei soovitud veel sellest kõnelda.

Pjotr Sedin ei soovinud samuti vestluste sisu kommenteerida. ?Nii Hüvitusfondi kui ka minu poolt tegelevad asjaga advokaadid ning asi on otsapidi juba ligi aasta ka kohtus, ehkki istungiteni pole vaidlus veel jõudnud,? sõnas Sedin. ?Vaidluse juured ulatuvad Maapanga tegevuse lõpuaega, mil Nordikast pidi saama panga aktsionär.?

Sedin väitis, et Nordika Kindlustus jätkab oma tavapärast tegevust ning et ei kindlustusinspektsioonil ega ka klientidel pole nende vastu märkimisväärseid pretensioone. Inspektsiooni hiljutist ettekirjutust nimetas ta tavaliseks tööprotsessiks.

Nordika Kindlustusel on juba pikemat aega rasked ajad, mille põhjuseks on toodud sellesama 35 miljoni krooni laenamist 1998. aastal pankrotiseisu sattunud Maapanga aktsiate ostmiseks. Pärast luhtunud tehingut ? Nordika maksis 35 miljonit Maapanga aktsiate eest, kuid pank läks kohe pankrotti ? on Nordika üritanud oma majandusseisu parandada mitmesuguste segaste tehingutega.

Pankrotistunud Marlekorile kuulunud mööblitootmisseadmed jõudsid kummalisi teid pidi välisfirma Abudant Holding Ltd (esindaja Jelena Rastrigina) omandusse, kes tegi sellega mais 2000 mitterahalise sissemakse TVMK aktsiakapitali ning sai seal 51,5 protsendi aktsiate omanikuks.

Nordika Kinnisvara aktsiad müüdi samuti eriliselt. Esiti ostis juba mainitud Rosehill Equites 1000 Nordika Kinnisvara aktsiat ning pani seal juhatajaks Dmitri Lamikhovi, kes müüs Rosehilli omandusse 1999. aastal ka ülejäänud aktsiad, mis olid eelnevalt Nordika Kindlustuse poolt muudetud tresoor- ehk omaaktsiateks.

Nordika Kindlustusele kuulunud Rävala Büroohoone ASi müügi tagamaad tulid ilmsiks alles sel suvel pärast riigikontrolli sekkumist. Mäletatavasti maksis Liikluskindlustuse Fond aktsiate eest Nordikale 41,4 miljonit krooni (sulas küll ainult 10 miljonit, ülejäänud osas toimus tasaarveldamine), ehkki PricewaterhouseCoopersi hinnangul oli aktsiate väärtus kõigest 5,5 miljonit krooni.

Paraku pole need tehingud suutnud Nordika Kindlustust haljale oksale upitada.

Kindlustusinspektsiooni peadirektor Kaido Tropp ütles, et juunis läbiviidud plaanilise inspekteerimise tulemusena esitati Nordika Kindlustusele nädal tagasi ettekirjutus, mille sisu ta aga keeldus kommenteerimast. Ettekirjutus kuulub täies mahus täitmisele veel sel aastal.

?Ettekirjutuse tegemine ei kujuta endast midagi erakorralist, see kuulub meie igapäevatöö juurde. Saan vaid öelda, et mingit erire?iimi pole Nordika Kindlustuse suhtes kehtestatud ega ka ühtegi talle antud kindlustuslitsentsi tühistatud,? sõnas Tropp. ?Nii et ma pean Nordika Kindlustusse praegu suhtuma nii nagu iga teisegi kindlustusseltsi.?

Kõnealune ettekirjutus pole tänavu esimene. Tänavu märtsis tehtud ettekirjutuses nõudis kindlustusinspektsioon Nordika Kindlustuselt teenustasude ja tegevuskulude viimist normide piiresse, et kulud oleksid kaetud ning kaoks oht tulevaste majandusnäitajate halvenemisele. Nimelt oli Nordika lasknud klientide meelitamiseks liikluskindlustuse teenustasu liiga madalale.

Viimase aasta jooksul on aruannete tähtajaks esitamata jätmise eest trahvitud nelja kindlustusseltsi, nende hulka kuulub ka Nordika Kindlustus, kes on aga talle määratud 5000kroonise trahvi halduskohtus vaidlustanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing