Kõrgsurve PVC-plaadid matkivad naturaalset puit- või kivipõrandat

Urve Iher 29. august 2001, 00:00

Hea lahendus on nn kõrgsurve PVC-plaadid, mida nimetatakse ka imitatsioonpõrandateks. Tegu on puit-, kivi-, isegi metallpõranda väga heade koopiatega, millel on olemas tavapäraste PVC-katete vastupidavus, niiskuskindlus, elastsus ja lihtsad hooldusvõtted.

Võrreldes klassikalise puit-, aga ka laminaatpõrandaga on PVC-kõrgsurveplaat oluliselt stabiilsem. See tähendab, et materjal ei hakka mängima õhuniiskuse suurenemisel või vähenemisel, seega ei teki pragusid ega ?lainetamist?.

Oma omadustelt sobib kate edukalt ka vannituppa või esikusse.

Kivipõrandatega võrreldes on PVC-põranda eeliseks elastsus ja soojus. Kui pikaajaline kivipõrandal viibimine vaevab jalgu nii, et Euroopa riikides esitatakse kivipõrandaga kaupluste omanikele juba nõue hankida vaibad müüjatele jalgade alla, siis PVC-plaatide puhul sellist muret ei teki.

Plaatmaterjalil on veel üks eelis ? nimelt on üksikud plaadid vajadusel hõlpsalt asendatavad.

Kõrgsurveplaat koosneb kahest kihist. Aluskiht on täiteainetega täidetud PVCst, mis annab põrandakattele elastsuse ja soojuse ning millele trükitakse fototrükis põrandakatte muster. Pealispind koosneb 100 protsenti puhtast plastifitseeritud ja läbipaistvast PVCst ning on sarnaselt originaalmaterjaliga reljeefseks pressitud.

Nagu nimetusest välja võib lugeda, käivad plaadid läbi raske pressi alt, mis surub need kõrgsurve all eriti tugevaks ning tihedaks. Eksklusiivsemad kõrgsurveplaadid on kaetud ka polüuretaankihiga, mis kergendab materjali hooldust veelgi.

Plaatide mõõdud sõltuvad suuresti originaalmaterjali mõõtudest: näiteks puitpõrandate imitatsioonid on sõltuvalt laua laiusest 10 või 15 cm × 92 cm ning marmor- ja kiviplaadid enamasti 47 × 47 cm.

Kõrgsurveplaatide juurde pakutakse ka erinevaid bordüüre ja muid disainielemente, et muuta põrand veelgi efektsemaks ja omanäolisemaks.

Materjal on saadaval erineva kogupaksuse ja erineva kulumiskihipaksusega olenevalt selle kasutuskohast. Kodudesse ja väiksema kulutuskoormusega kohtadesse piisab õhemast, suurt koormust saavad pinnad vajavad aga paksemat kulumiskihti.

Plaatide paigaldus on lihtne: need liimitakse tavalise akrüüldispersioonliimiga üksteise kõrvale. Kuna plaadid on väga täpselt lõigatud, on neid võimalik paigaldada nii, et vuuke peaaegu näha ei jää ja needki täidetakse vahatamise käigus.

Tänu puhtast PVCst pressitud kulumiskihile on selle põrandakatte hooldus lihtne ja odav. Pärast esmast vahatamist piisab täiesti kuivhooldusest, kuigi ka märghooldus ei tekita selle materjali puhul probleeme.

Tallinnas on kõrgsurveplaate kasutatud näiteks Stockmanni ja Tallinna kaubamajas, Järve Selveris ja restoran-pubis Paat.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing