Ei märkigi väsimusest

Lauri Jürisoo 31. august 2001, 00:00

Ei märkigi väsimusest

Miljonäripaar (Leoni, Macy) meelitab sauruseekspert Alan Granti (O?Neill) teadagi-kellega asustatud üksikule saarele reisile. Esimene üllatus tabab neid juba enne maandumist, edaspidi peab aga terve grupp jooksma, karjuma ning nägema kurja vaeva, et ellu jääda.

JP3 on kokkuvõtvalt järg sõna positiivses tähenduses. Autorid ei suuda isegi seekordsel ringil tuua ekraanile küllalt huvitavat tegelaskuju, et temast viitsiks hoolida, aga see ei loe. Ma kohe ei oskagi nimetada teist suvist kassatükki, mis tõeliselt sarmikate osatäitjateta nii vähe oma võlust kaotab. Poolteist tundi möödub igati talutavalt, ?süüdlasteks? muidugi üldine tempokus, kerge huumor, võimsad efektid.

Pakun, et JP3 meeldib seiklusfilmide sõpradest enim nendele, kes pole mingil põhjusel Spielbergi/Crichtoni loodud triloogiaga seni tutvunud. Siis ei hakka vaadates segama tõik, et kõik kolm senist osa ehitati üles sarnase valemi järgi: inimesed muutuvad liiga julgeks, trehvavad seetõttu saurusi otse nende elupaigas, kaotavad miskil põhjusel võimaluse tsivilisatsiooni rüppe naasta ning liduvad finaalini sihitult d?unglis ringi. Rahumeelseid isendeid paistab silma vähe, neid kasutatakse enamasti suureplaanilistele loodusvõtetele maalilisuse lisamiseks. Rahulikke stseene ei ole siiski palju.

?Jurassic Park III? on vähemalt USAs seni aasta suurimaid kassatükke. Seekord polnud enam aluseks võtta Michael Crichtoni romaani ja suurt Spielbergi asendab lavastajatoolis eelkõige lastefilmidega (?Kallis, ma vähendasin jõmpsikad!?, ?Jumanji?) tuntud Joe Johnston. Aga publikut ei paista nimeka duo puudumine häirivat: fun factor seetõttu ju ei vähene. Tõepoolest, see on üks harvu kordi, kui tegijate vahetumine meelelahutuse kvaliteeti ei muuda.

Mulle meeldib endiselt kõige rohkem JP2, kus lõpuosas mõni tigedam loom isegi suurlinna tänavatele möllama pääseb. See on idee, mis muidu loodusküllasele triloogiale värskendust pakub, olles ühtlasi kõike seda, mida tahtnuks olla Emmerichi ?Godzilla? ? ma ei saa kuidagi aru, miks ?Kadunud maailm? (1997) ikkagi sarja vihatuimaks osaks kujunes.

?Jurassic Park III?
R: Joe Johnston, O: Sam O?Neill, William H. Macy, Tea Leoni, Trevor Morgan, Alessandro Nivola jt.
Kinos Coca-Cola Plaza (MPDE), alates 31.08.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:10
Otsi:

Ava täpsem otsing