Aktsionärid päevavalgel

Peep Sooman 05. september 2001, 00:00

Tallinna väärtpaberibörsi juhatuse esimees Gert Tiivas ütles, lihtne ja mugav ligipääs börsiettevõtete aktsiaraamatutele suurendab turu läbipaistvust ja usaldusväärsust.

?Tulevikus kavatseme oma kodulehe kaudu pakkuda kõigile võimaluse saada ettevõtte aktsiaraamatu väljavõtteid eri ajahetkedel ja teha päringuid, et hõlbustada informatsiooni analüüsimist,? lisas ta.

Tallinna börsi turunduse ja avalike suhete osakonna juhataja Eva Palu sõnul pole aktsiaraamatute avaldamisel mingit seost börsi omaniku Helsingi väärtpaberibörsi tavadega avaldada aktsionäride nimekirjad, küll aga on börs huvitatud Soome eeskujul insaidertehingute avaldamisest. ?Tahame liikuda samas suunas, mõte tundub hea, aga me veel ei luba, kuidas ja millal,? sõnas Palu.

Palu sõnul kavatseb börs lähikuudel täiendada ka juba praegu kättesaadavaid aktsiaraamatuid komplekspäringutega, üheks võimaluseks on Palu sõnul päring, mille puhul saab vaadata, kuidas aktsionär on mingi aja jooksul oma portfelli suurendanud või vähendanud.

Praegu saab otsingusüsteemi inimese nime kirjutamisel teada vaid nende ettevõtete aktsiate arvu, mille aktsiaraamatus otsija parasjagu asub, tervet portfelli ühe otsinguga kätte ei saa. Börsi kodulehel aktsiaraamatute nimekirjas toimib otsing arvutites tavapärase ctrl+F vajutamisel.

Otsingusüsteemi kasutades selgub näiteks, et Tallinna börsi juhi Gert Tiivase emale Rita Tiivasele kuulub Hansapanga, Merko Ehituse, Harju Elektri ja Viisnurga aktsiaid 240 000 krooni eest. Gert Tiivase sõnul on tehingud tehtud enne tema tööle asumist börsil ning tollane börsi nõukogu esimees Ivar Lukk oli ema aktsiaportfellist teadlik. Rita Tiivasele kuulub 191 000 krooni eest Hansapanga aktsiaid, 22 600 krooni eest Merko Ehituse aktsiaid, 18 000 krooni eest Harju Elektri ning 8600 krooni eest Viisnurga aktsiaid.

Börsifirma XXL.EE aktsiaraamatu kohaselt 86 825 krooni eest aktsiaid omav investeerimispanga Lõhmus-Haavel-Viisemann asutaja Tõnis Haavel tunnistas, et ostis aasta tagasi firma aktsiad impulsiivselt, ehkki teadis, et ettevõtte seis on kehv. ?See on tugiost,? ütles Haavel. ?Firma juhtkond on hea, aga firma ise on selgelt ülehinnatud,? leidis Haavel. ?See oli impulsiivne otsus,? ütles ta umbes aasta taguse tehingu kohta. Tõnis Haavelile kuulub 11500 XXL.EE aktsiat, mis moodustab 0,46% firma aktsiapakist.

Hansapanga väärtpaberite kauplemisjuht Mattias Mustonen ütles, et kuna aktsiaraamatud on teoreetiliselt kätte saadavad olnud kogu aeg kõikidele aktsionäridele, kuid tasulisena, siis uuendus hoiab kokku huviliste aega, raha ja närve. ?See toob usaldusväärsust juurde, sest kui keegi midagi osta tahab, siis ta näeb, milline aktsionäride struktuur ettevõttel on,? ütles Mustonen. ?Kes teevad esimesi investeerimissamme, neil ei pruugi omanikest esialgu aimu olla,? lisas ta.

Eesti Väärtpaberite Keskdepositooriumi poolt iga tööpäeva alguse seisuga koostatud aktsiaraamatud on ligipääsetavad TVB kodulehekülje kaudu.

Börsil noteeritud aktsiate omanike tutvumise võimaldamine on kooskõlas ja tuleneb Eesti väärtpaberite keskregistri seadusest, kinnitas börs.

Börsiettevõtete aktsiaraamatud

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing