Hämaras kontorinurgas pole elustaimele kohta

Jane Pappel 05. september 2001, 00:00

Oma bürooruumide hindamisel soovitan olla väga kriitiline, taimed tasub muretseda juhul, kui neile leidub ka sobiv koht, seda nii ruumi kui ka valgustingimuste suhtes.

Kui on hämar sein või nurk ja lisavalgustitesse ei soovita investeerida, siis pole seal elustaimele kohta. Loomulikult leidub mõningaid taimi, mis kasvavad ka hämaramates tingimustes (näiteks aspidistra, tõlvlehik, monstera, philodendron), kuid siin soovitan abi küsida spetsialistilt.

Taimi valima ja ostma minnes tuleks nõu pidada aiandi spetsialistiga, kirjeldada oma kontori tingimusi ja nii leida sobiv taim.

Unustada ei või ka lillepotte, potiümbriseid või vähemalt alustaldrikuid. Müüdavad taimed on istutatud plastikust tööstuspottidesse ja need ei ole kaunid. Kui mingil põhjusel ei saa taime ümber istutada, siis on hea muretseda potiga ühte värvi alustaldrikud.

Taimed võivad edukalt kasvada ka plastikust pottides, kuid siis on hooldus veidike erinev kui keraamilistes pottides kasvavatel taimedel.

Plastmass ei ?hinga? ja seega jääb kastmisvesi kauemaks poti alumisse kolmandikku püsima. Kui siis jälle vett peale valada, tekib õige ruttu taimejuurtesse mädanik ja taim sureb.

Mida suurem pott, seda kauem kuivab muld potis ja taime võib kasta isegi üle nädala. Seevastu väikesed potid kuivavad ruttu läbi, eriti kui taim seisab aknalaual päikese käes või radiaatori juures. Sel juhul soovitan tingimata potiümbrist, sest see hoiab natuke niiskust. Pottide vahele tuleks panna õhuke kiht liiva ? see väldib hallituse teket plastpoti alla ja niiske liiv takistab väikest potti liiga ruttu läbi kuivamast.

Kui teil leiduvad mõned vanad taimed, mis on üle elanud kolimise ja ei näe just kõige paremad välja, ei tasu neid kohe ära visata. Vahel piisab vaid uuest potist ja tolmust puhastamisest, kui taim lööb särama. Vahel saab istutada vana taime uue taimega kokku suuremasse potti ja nii saab juba suurema rohelise taime.

Suurema taimegrupi moodustamiseks sobitatakse omavahel sarnaste kasvunõuete, kuid erineva välimuse ja õitega taimi.

Näiteks kõrgemate draakoni- või tõlvpuude vahel on põnev kasutada begooniaid, fatseederaid, tõlvlehikuid. Kõige all ja ees katavad mullapinda, sageli mööda kõrgemaid puid üleski ronides luuderohi, philodendron, kuld-nõelköis, tsissus.

Ruumilahenduses mängib lillepott pea sama suurt rolli kui taim ise. Lillepottidega on põnev ruumi dekoreerida, mängida värvi ja vormiga. Pott peab sobima interjööri ja tõstma esile taime, sobima lehestikuga ja taime suurusega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing