Aeg on püsilillede sibulad mulda panna

Jüri Annist 07. september 2001, 00:00

Sibullilledele sobib tavaline aiamuld, mis on kevaditi piisavalt niiske ja suvel pigem kuivem. Pinnas peaks olema neutraalne või kergelt aluseline. Liivasesse ja lahjasse pinnasesse tuleks sisse kaevata head, rammusat komposti. Istutusauk tuleks kaevata sügavam ja täita kompostiga. Sõnnik tuleb sisse kaevata juba kevadel, siis on ta sügiseseks istutusajaks vajalikul määral lagunenud.

Sibullilled ei edene tavaliselt nätskes, õhuvaeses ja liigniiskes pinnases. Sellisel juhul tuleks eelkõige püüda pinnast kuivendada drenaa?i abil.

Mulla kobedamaks tegemiseks peaks sisse kaevama rohkesti orgaanilist materjali ? puulehti, hakitud puuoksi, peenestatud õlgi ? ja jämedat liiva või peent killustikku.

Sügavama istutusaugu põhja tuleb panna drenaa?iks kiht kruusa või killustikku. Loomulikult ei tohi istutuskohas olla umbrohtu. Lootusetu oleks hiljem püüda sibulate vahelt eemaldada umbrohu juuri.

Tavaliselt istutatakse sibulad kolme- kuni viiekordse läbimõõdu sügavusele. Nätskema mulla korral madalamale, liivasema korral sügavamale.

Sibulate vahele peaks jääma kahe- kuni kolmekordse läbimõõdu jagu ruumi. Sügavamale kui teised lillesibulad istutatakse keisrikrooni sibulad ja üsna maapinna ligidale, vaid 2?3 cm sügavusele tuleb istutada valge liilia (Lilium candidum) sibulad. Istutussügavus on üldjuhul kirjas ka sibulate pakendil.

Sibulad tuleks istutada tipuga ülespoole. Mugulate ja muguljate risoomide korral pole tihti võimalik aru saada, kummal pool tipp asetseb. Sellisel juhul istutatakse nad külili.

Lilli ei maksa paigutada korrapärase ruudustikuna, kui see ei ole erandkorras just taotluslik. Kaunima tulemuse saab harilikult sibulate istutamisel vaibakujulise laiguna.

Mõnel juhul on kaval sibulad istutada nn istutuskorvi. Sellisel juhul saab sibulad vajadusel koos korviga maast üles võtta. Proovige pinnasest leida näiteks mullakarva lumekupu (Eranthis sp.) või õrna ülase (Anemone blanda) risoome.

Korvi istutamine on mõistlik samuti juhul, kui on plaanis sibullilli aeg-ajalt ümber istutada. Pisikeste tütarsibulate üleskorjamine on peaaegu võimatu ning sibullilled võivad muutuda umbrohuks.

Enamik sibulaid ei vaja sügisel erilist hooldust. Neid võib täiendavalt väetada ja vajadusel ka kasta kevadise intensiivse kasvu ajal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing