Paldiskilased saavad tööd tatarlase rajatud tehases

Sirje Niitra 07. september 2001, 00:00

Uues tehases töötab juba praegu ligi 300 inimest, kuid tootmise laienemisel saab seal tööd veel umbes sada ümbruskonna elanikku. Kui aga grupi tegevus laieneb ka kõrval asuva endise allveelaevnike keskusesse ehk Pentagoni, nagu omanikel plaanis, annab see tõuke kogu Paldiski linna arengule, leidsid puidutööstuse pidulikul avamisel kohal olnud linnajuhid.

Juba praegu on tegu Paldiski suurima tööandjaga. Harju maavanema Orm Valtsoni hinnangul on tehtud 150 miljoni krooni suurune investeering viimaste aastate suurim terves maakonnas.

TKE Grupp alustas puidutöötlemistehase projektiga kaks aastat tagasi, ehitamine läks lahti 1999. aasta oktoobris. Selle aasta juunis valmis esimene katsepartii elamute välis- ja siseviimistluseks kasutatavaid erineva profiiliga liimpuitliiste.

Tehases toimub puidu sorteerimine, kuivatamine, oksakohtade eemaldamine, sõrmjätkamine, profileerimine ja pakendamine.

Tekkinud saepurust läheb 60% puitbriketi tootmiseks, ülejäänu kütteks. Tehas töötab neljas vahetuses. Esialgne kuukäive on 10 miljoni krooni ringis ja maksimaalne tootmisvõimsus 120 000 kuupmeetrit saematerjali aastas.

TKE Grupi juhatuse esimehe Valeri T?ernõ?evi sõnul sobis Paldiski hästi taolise ettevõtte püstipanekuks, sest 200 meetri kaugusel on suur maantee ja vaid kilomeeter jääb sügavsüviselise sadamani.

Puit uue tehase tarvis saabub Eestisse raudteed mööda Ni?ni Novgorodist ja Irkutskist, kuid vajaliku lauaga varustavad seda ka Imavere ja Toftani saeveskid Eestis. Kogu toodang läheb USAsse. Edaspidi on kavas tootmist täiustada eesmärgiga hakata lõpuks valmistama terveid kilpmaju. Uus liimpuidust kilpide tootmise tsehh on juba püsti, sellele lisanduvad tootmishooned uste ja akende, samuti kivivilla tootmiseks ning kivi ja metalli töötlemiseks.

TKE Grupp on muutunud Eesti suuruselt kolmanda saetööstuse, Võrumaal asuva ASi Toftan kõige suuremaks kliendiks, ütles Toftani juhataja Tiit Kolk.

Toftan on müünud Paldiski tehasesse saematerjali alates aprillist. ?Algul müüsime 4000?4500 kuupmeetrit saematerjali kuus,? rääkis Kolk. ?Nüüd, kui Imavere Saeveski hakkas ka neile tooret tarnima, on meie kogus kahanenud 3000 kuupmeetrini kuus.?

Kolgi sõnul on nad uue kliendi tulles revideerinud oma Ameerika-suunalise ekspordi plaane. ?Sama materjal, mida me alates eelmisest aastast oleme Ameerikasse saatnud, on leidnud nüüd kasutust Paldiskis,? rääkis Kolk.

Kolk ütles, et Toftani eksport on viimasel ajal kõvasti vähenenud. ?Müüme 70% toodangust koduturul,? täpsustas Kolk.

Eesti suurima saetööstuse ASi Imavere Saeveski tegevdirektori Peedo Pihlaku andmeil tarnivad nad alates juulist TKE Grupile umbes 1000 tihumeetrit saematerjali kuus. ?Neid võib nimetada meie üheks suurkliendiks,? ütles Pihlak. Tema sõnul soovib Paldiski tehas neilt tooret rohkemgi osta, kui nad pakkuda suudavad.

Uute kodumaiste klientide juurdetulekuga on Imavere Saeveski koduturu osa tõusnud 33 protsendini.

Tulevikus, kui TKE Grupp laiendab tegevust kinnisvaraarenduse peale Paldiskis, jääb puidutöötlemistehas tegutsema kaubamärgi Baltic Lumber and Moulding kaubamärgi all. See firma kuulub USAs Connecticutis registreeritud firmale American Door & Window LLC, mille ainuomanik on tatari rahvusest USA kodanik Nadir Zahif.

Praegu tühjana seisvatesse allveelaevnike õppekeskuse hoonetesse kavandab Zahif äri-ja büroopindu, kortereid ja kauplusi. Suurima ala ehk 6000 m2 peaks plaanide kohaselt enda alla võtma korterid, 4800 m2 jääb hotellile ja 3800 m2 büroodele. Kaubandus saab enda alla 2000 m2 ja meelelahutusasutus 1700 m2.

Enda sõnul sai Zahif Pentagoni kätte sisuliselt tasuta.

TKE Grupi omanduses on nii 17 hektari suurune puidutöötlemiskompleksi maa-ala Paldiskis kui ka selle juurde viiv raudteeharu ja kõrval paiknev Pentagoni territoorium.

___________________________________________

Nadir Zahif ? tatari rahvusest USA ärimees Eestis

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:51
Otsi:

Ava täpsem otsing