Kolmas maailmasõda on alanud ? see on sõda riigipiire ületava terrorismiga

13. september 2001, 00:00

USAs vallandunud sündmused on see, mida on rahvusvahelised julgeolekuanalüütikud pikemat aega ennustanud ? kolmas maailmasõda, aga teistsugune, kui senised. See on sõda terrorismiga, sõda teljel Põhi?Lõuna. Ja see on nüüd väga nähtava jõulise alguse saanud ? avapaugu andsid terroristid.

Pauke on ennegi olnud, aga nendega oldi vist mingil määral harjutud ning neid ei võtnud keegi kui millegi algust või lõppu. 11. septembril toimunu oli aga tõeline avapauk. See oli just sellisena ka lavastatud, kui hästi järele mõelda. Jõhkraimal viisil, mida annab kujutleda.

Alanud sõda tähendab selgeid ümberkorraldusi rahvusvahelises poliitikas ning sel on ka teatud mõjutusi rahvusvahelises majanduselus.

Esimene, klassikaline mudel on see, mis kord juba peaaegu mängiti läbi, kui oli Lahesõda. Mis siis juhtus ? nafta hind läks üles, dollar alla. Pärast läks dollar üles, nafta hind jäi aga tükiks ajaks kõrgele püsima, enne kui alla läksid. Siit ka minu arvamus, et ega seegi kord tõenäoliselt teisiti ei lähe. Ameerika majandus sai tugeva löögi ja Ameerika majandus teatavasti otsustab, mis juhtub maailma majandusega. Nii et suure tõenäosusega tuleb tagasilöök ko-gu maailma majandusele.

Teisest küljest ? kui nafta hind läheb üles, siis mõnes naftaga või selle töötlemisega seotud sektorile, samuti transiidile tähendab see pigem teatud tõusu ? huvi suurenemist ja ekspordivoogude kasvu. Ja see tähendab ka Eesti õlitransiidi jaoks töö juurdetulekut. Surve on suur. Seda komplitseerib veel puhttehnoloogiline probleem ? rida naftatehaseid on septembris kaks nädalat või kogu kuu remondis, mistõttu tootmine on mõneti pärsitud. Seda suurem on surve toornafta ekspordiks, mis aga üleshüpanud hindadega seoses on eksportööridele veel kasulikum.

Kindlasti aga tuleb teatud tagasilöök tänu kütusehindadele kogu majandusele. See ei käi ainult bensiini ja diislikütuse kohta, mis oleks esmane reaktsioon, vaid ka energiasektori pihta, eriti riikides, kus elektrit toodetakse masuudi põhjal.

Ses mõttes polnud terrorismirünnak ainult poliitiline demonstratsioon, vaid see omab ka konkreetset mõju maailmamajandusele. Kuna Eesti majandus on väga avatud, siis maailmamajanduse mis tahes tuuled meid puutumata ei jäta.

Kui tänaseks on suvatsenud ka Gaddafi sündmused hukka mõista, siis mulle tundub, et mõneks ajaks peaks teljel Põhi?Lõuna vaikseks jääma.

Samas on tuntud tõsiasi see, et alati tekib igasuguseid jäljendajad, kes hakkavad end ehtima võõraste sulgedega ja tegema järelakte. Üks ega teine pole välistatud.

Soovimata hirmu õhutada, väidan, et 100 ei saa välistada, et midagi veel tuleb, küll aga mitte niipea, vähemalt Lähis-Idast mitte. Nende jaoks on elu väga keeruline. Kogu rahvusvahelise üldsus on negatiivselt meelestatud, s.h selle vastu, mida nähti TVst ? poisikesed viskasid näppu ja rõõmustasid. Selle tasalülitamiseks läheb kõvasti aega. Nii et ma ei usu, et ükski Araabia liider, isegi need mitte, keda kahtlustatakse terrorismi toetamises, midagi taolist praegu sooviks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing