Ehitusmaterjali tootjate Meka asub pea linnas

Tarmo Riisenberg 14. september 2001, 00:00

Ka on Tallinnas asuvad firmad hõivanud TOPi seitse esimest kohta, esikümnesse kuulub Tallinna ja Harjumaa ettevõtteid koguni kaheksa.

Tallinnas peakontorit omava ASi Glaskek müügidirektori Ingvar Kadastu sõnul teeb Tallinna ja Harjumaa ettevõtja jaoks atraktiivseks eelkõige just see, et peaaegu pool Eesti elanikkonnast elab Tallinnas või selle ümbruses. ?Sellega seoses liigub siin rohkem raha ja ka suuremad ehitusettevõtted paiknevad Tallinnas, seega on ka ehitusmaterjalide tootjate jaoks siin suurem turg,? kinnitab Kadastu.

Olulist rolli mängib ka see, et Tallinnas oli juba nõukogude ajal väljakujunenud ehitusmaterjalide tootjate võrk, kelle baasil on loodud suurem osa praeguseid ettevõtteid.

Teisel kohal on ehitusmaterjalide tootmise poolest Tartumaa, kust TOPi pääses kuus ettevõtet, järgnesid Lääne-Virumaa kolme, Järvamaa kahe ning Viljandi-, Võru-, Jõgevamaa, Ida-Virumaa, Läänemaa ja Pärnumaa igaüks ühe ehitusmaterjalitootjaga. Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektori Enno Rebase sõnul pole sellises jaotuses muutusi lähiajal oodata, sest ehitusmaterjalide turule tulemine nõuab suuri investeeringuid. ?Investeeringuid on mõtet teha sinna, kus on raha, Eestis on raha aga Tallinna ümbruses,? kinnitab Rebane. ?Siin on aga konkurents juba väga tugev.?

Teine võimalus on Enno Rebase hinnangul see, kui hakata tootma midagi sellist, mida Eestis pole varem toodetud, näiteks PVC-põrandakatteid, kuid ka sel juhul pole oodata uute tegijate tähesadu. ?Siin aga tuleks osa toodangut kindlasti eksportida, meie naaberriikides on turud aga juba jaotatud,? põhjendab Rebane oma arvamust.

Kuigi Tallinn on tuntud kui suurettevõtete asupaik, ei asu suurima töötajate arvuga ettevõtted mitte ainult Tallinnas, vaid esiplaanile pääsevad ka mujal Eestis tegutsejad. Suurimate tööandjate hulka on küll pääsenud 362 töötajaga üks Tallinna ettevõte ? AS E-Betoonelement ?, kuid sama suure töötajate arvuga pakub talle julgelt konkurentsi AS Kunda Nordic Tsement. Kolmanda koha töötajate arvu poolest on hõivanud ainukesena Viljandimaad ehitusmaterjalide tootjate tabelis esindav AS Viljandi Aken ja Uks 330 töötajaga. Need kolm ettevõtet on ka ainsad, kel rohkem kui kolmsada töötajat.

Rebase sõnul on ehitusmaterjalide tootjad soodsas olukorras, sest kvalifitseeritud töötajate puudust pole. ?Tööjõu küsimus võib esile kerkida siis, kui praegused töötajad lahkuvad näiteks pensionile mineku tõttu ning vaja on välja õpetada uut tööjõudu,? väidab Rebane.

Suur töötajate arv tähendab ka olulist rolli piirkonna tööandja ja maksumaksjana. Kohaliku linnavalitsuse poolt läbi viidud ettevõtluskonkursil Viljandi TOP tunnistati Viljandi Aken ja Uks oma majandustulemuste poolest linna parimaks maksumaksjaks, samuti on ettevõte üks suurimaid tööandjaid Viljandis.

Ehitusmaterjalide tootjaid on tunnustatud ka uute töökohtade loojana, näiteks Tartu linnavalitsuse korraldatud ettevõtluskonkursil sai enim töökohti loonud ettevõtete hulgas II koha AS Tartu Maja Betoonitooted, kes lõi aasta jooksul juurde 63 töökohta. Tartu ettevõtluskonkursil pälvis auhinna veel üks ehitusmaterjalide tootja, 10?99 töötajaga ettevõtete hulgas võitis üldiste majandusnäitajate poolest II koha AS Baltiklaas.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing