Majanduse areng sõltub Ühendriikide vastulöögist

14. september 2001, 00:00

Majandusanalüütikud on erineval seisukohal Ameerika Ühendriike tabanud terrorirünnakute mõju osas USA ja maailmamajanduse arengule. Osa analüütikuid on veendunud, et majanduse käekäik halveneb. Teised jälle arvavad, et erilist mõju terroristide korraldatud katastroof majandusele ei avalda.

Äripäeva arvates sõltub maailmamajanduse edasine käekäik paljus sellest, milline tuleb USA ja teiste NATO-riikide vastureaktsioon terroristide rünnakutele.

Ameerika avalik arvamus on veendunud, et USA peab surma külvanud terroriaktide organiseerijate karistamiseks kasutama sõjalist jõudu. ?okis ameeriklaste reageering on loomulik. Samas peab valitsus eesotsas George W. Bushiga arvestama, et sõjalise rünnakuga võidakse valada ainult õli tulle ja kaasneb oht, et konflikt laieneb. Sellisel juhul mõjutab see USA ja sealtkaudu ka maailmamajanduse käekäiku kindlasti negatiivselt.

Kui USA karistusaktsioon ei too endaga kaasa laiaulatuslikku relvakonflikti, siis võib õigus olla nendel analüütikutel, kes arvavad, et New Yorki ja Washingtoni tabanud terrorirünnakud ei mõjuta majanduse arengut katastroofiliselt. Sellisele järeldusele jõudis üleeile Euroopa Komisjon, mille majandusvoliniku Pedro Solbese hinnangul võib terroriakt mõjutada eelkõige dollari kurssi ja nafta hinda.

I.P Morgan Chase?i peaanalüütiku James Glassmanni hinnangul tekitab tragöödia Ameerikas ja tsiviliseeritud maailmas trotsi, rünnakus nähakse ohtu tsiviliseeritud maailmale. Ebakindlus võib sundida inimesi massiliselt varusid soetama, mistõttu kardetud tarbimise kahanemist ei toimu.

Arvamusuuringutes selgus ka, et enamik ameeriklasi ei kavatse kiirustada oma aktsiapositsioonide likvideerimisega. See näitab usaldust riigi tuleviku vastu.

Globaalse finantskriisi ohtu aitab vähendada maailma juhtivate riikide keskpankade ühistegevus. Probleemide vältimiseks suunasid keskpangad rahaturgudele 80 miljardit dollarit (1,3 triljonit krooni) ja on valmis langetama intressitasemeid.

Samas võib terrorirünnakutest tingitud ebakindlus sundida inimesi lükkama edasi mitmeid suuremaid otsuseid. Kuna tarbimist kujundavad emotsioonid, siis on väga keeruline hinnata toimunu mõju inimeste ostukäitumisele. ?Tarbijad arvavad, et majandusel läheb kardetust veelgi halvemini. See suurendab tõenäosust, et vähemalt paar kvartalit seisame me silmitsi negatiivse majanduskasvuga,? lausus Michigani Ülikooli tarbijauuringute valdkonna juht Richard T. Curtin.

Seetõttu ongi Ameerika Ühendriikide ja ka maailmamajanduse edasise käekäigu osas määrav see, kui kiiresti saabub selgus ja milliseid tagajärgi toob USA ja tema liitlaste võimalik karistusaktsioon. Kui teisipäevasele katastroofile järgneb uusi terrorirünnakuid ja ebaselgus jääb pikemaks ajaks püsima, siis väheneb ka eratarbimine ja pärsitud on ettevõtete investeerimisaktiivsus.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:52
Otsi:

Ava täpsem otsing