Patriotism päästis turud

Kaja Koovit 18. september 2001, 00:00

Paar tundi enne seda, kui USA aktsiaturud alustasid esimest korda pärast eelmisel teisipäeval toimunud terrorirünnakut kauplemist, kinnitas USA rahandusminister Paul O?Neill, et Ühendriikide aktsiaid maksab osta ja seda tuleks kindlasti teha, näitamaks terroristidele riigi tugevust.

?Ostke Ameerika aktsiaid. Kui ma ei oleks rahandusminister ja saaksin aktsiaid osta, ostaksin ma neid täna palju,? lausus ta. ?Meie majandus on elastne ning täna näitavad ameeriklased kogu maailmale, et nad usuvad meie majandusse,? vahendas Dow Jones News rahandusministri sõnu.

Pühapäeval rahustasid USA üks tuntuimaid investoreid Warren Buffet, äsja pensionile läinud endine maailma suurima turuväärtusega ettevõtte General Electricu tegevjuht Jack Welch ja USA endine rahandusminister Robert E. Rubin populaarses telesaates ?60 minutit? investoreid ja püüdsid tõsta usaldust aktsiaturgude vastu. Warren Buffet soovitas turgude avanedes mitte midagi müüa ja hindade langedes sealt midagi osta. Lisaks lubasid ka suuremad ettevõtted turgu aktsiaostudega toetada.

?Ühendriikide majandus on täna sama tugev kui eelmisel esmaspäeval, meie fundamentaalnäitajad ei ole halvenenud,? lausus New Yorgi senaator Hillary Clinton eile pärast New Yorgi börsil kauplemise alustamist. ?Me peame saatma terroriakti korraldajatele sõnumi, et meie majandus ja inimesed ei murdu sellest,? lisas ta.

Vaatamata kihutuskõnedele avanes Ühendriikide tehnoloogiabörs Nasdaq eile ligi 6 protsenti viimasest, nädala tagusest sulgemistasemest allpool.

Dow Jonesi tööstuskeskmine suutis langusele kauem vastu pidada, kuid tund aega pärast kauplemise algust oli ka viimane langenud enam kui 5 protsenti.

Kuigi langusnumbrid tunduvad suured, on seda siiski vähem, kui analüütikud eile päeval prognoosisid.

?10protsendiline langus on hea,? ütles juhtiva USA investeerimispanga aktsiaderivatiivide juht. ?Siis me näeme mittelennuliinide, mittepuhkemajanduse ja mittekindlustusaktsiate minirallit. Me ootame turu sulgumist umbes viis protsenti miinuses,? lisas ta.

?Kõik mis jääb allapoole 7?11 protsendilist langust, on samaväärne hinnaralliga,? kirjutas FTMarketwatch.

The Wall Street Journali kodulehekülje küsitluses uskusid ligi pooled vastanutest, et aktsiaturg avaneb küll langusega, kuid siis stabiliseerub.

Oma osa aktsiaturgude krahhi vältimisse andsid nii Alan Greenspani juhitav Ühendriikide keskpank FED kui Wim Duisenbergi juhitav Euroopa Keskpank kes otsustasid eile baasintresse langetada. Fed langetas enne börsidel kauplemise taasalustamist tänavu baasintressi juba kaheksandat korda. Seekordne 50 baaspunkti suurune intressikärbe langetas baasintressi 3 tasemele. Eile õhtul langetas intressi sama palju ka Euroopa Keskpank, kelle repomäär on nüüd 3,75.

Millisele tasemele aktsiaturud jõuavad, on analüütikute sõnul veel vara prognoosida, kuid paljud hindavad üsna reaalseks tõusuvõimalust. ?Ma ei imestaks, kui nädal lõpuks on kursid kõrgemal kui nädala algul, sest kurssidel ei ole lihtsalt enam kuskile langeda,? ütles Rootsi Handelsbankeni esindaja New Yorgis Val Kosmider.

Terrorism on rahvast tugevasti ühendanud ja puhtast patriotismist ei lasta börsidele kahju tekitada, arvavad eksperdid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing