Priit Potisepp pereisa rollis

Liina Leiten 21. september 2001, 00:00

Vaba aega, mida üksi veeta, on Priit Potisepal väga harva. Vaid vahel suvel, kui ülejäänud pere maal ja töökohustustega hõivatud isa linnas. ?Ma ei hakka üldse aega nii sättima, et läheks kuskile üksi,? tõdeb traditsioonilisi peremalle hindav Potisepp. Perega koos süüakse õhtust, tehakse sporti, käiakse külas.

Tugevad sidemed ei liida ainult Potiseppade neljaliikmelist peret, vaid tihedalt käiakse läbi ka pedagoogist pereema nelja õega. ?Meil on vägev pere, tõeline vahmiilivärk,? naerab Priit Potisepp. ?Praktiliselt ei möödu nädalat, kus me kellegagi abikaasa neljast õest koos ei ole.?

Suviti on traditsiooniks saanud suure pere ühised telkimistuurid, mis on viit õekest oma peredega viinud juba aastaid Eestimaa erinevatesse paikadesse vaikust, rahu ja puhast loodust nautima. Kõige südamelähedasemaks piirkonnaks peab Potisepp Lõuna-Eestit, eriti n-ö tsivilisatsioonist kauget, Vene piiri äärset Setumaad.

Kaugemaid reise Potiseppade pere erinevalt paari aasta tagusest ajast praegu ette ei võta, kuna mööda maailma rändamisest olulisemaks on nad pidanud oma kodu soetamist. ?Kodud tuleb ikka ehitada siis, kui lapsed väikesed, mitte aastakümneid raha koguda ja siis maja hakata ehitama,? räägib tänavu majaomanikuks saanud Potisepp. ?Vastasel juhul muutub kodu loomine ebaloogiliseks ja kaotab oma väärtuse.?

Laenu abil Tiskresse ostetud enam kui miljon krooni maksnud Skandinaavia stiilis maja peab Potisepp ühtlasi heaks investeeringuks. ?Kusagil kuklas tuksub mõte, et Euroopa Liidule lähenemine toob pikemas perspektiivis kaasa edasise kinnisvarahindade tõusu,? on muidu laenamisse konservatiivselt suhtuva Potisepa arvates eluasemelaen hea raha paigutamise viis.

Majaomaniku staatus on muutnud pisut ka pereisa elustiili. Nagu maja juures ikka, jätkub ka Potiseppade majapidamises pereisal pidevat nokitsemist. Viimase suurema tööna võttis kindlustusjuht ette vihmaveedrenaa?i ühenduste väljaehitamise.

Teisalt aga saab vastne majaomanik nüüd nautida ka majaga kaasnevaid mõnusid. ?Suvel meeldis mulle minna terrassile ja juua õlut,? meenutab ta. ?Õllejoomine on tähtis asi minu elus ? mitte et ma seda palju jooks, pigem vähe, aga see-eest mõnuga.?

Lisaks eluterve koduse keskkonna loomisele on Priit Potisepa jaoks tähtis sõbraliku koolikeskkonna võimaldamine oma lastele. Nii Sander kui ka Karoliina käivad Rocca al Mare koolis.

Ehkki Potisepp ei usu, et sealne õpetamistase erineks oluliselt mitme teise tipptasemel kooli omast, on Rocca al Mare koolis tema sõnul hästi lahendatud olemuselt lihtsad, kuid olulised asjad. Nii näiteks võib laps tulla kooli varem kui vaja, sest ta saab oma klassi sisse, et seal näiteks raamatut lugeda. Samuti ei pea ta tundide lõppedes kohe ära kiirustama, sest oma klassist ei aja teda keegi välja.

Eluasemelaenu tagasimaksed ja laste koolitamiskulud on ühtlasi kindlustusjuhi suurimad regulaarsed väljaminekud, võttes igakuisest palgast kolmandiku. ?Riietus, toit, vaba aeg jms peab mahtuma ülejäänu sisse,? lisab Potisepp.

Ca 5 sissetulekutest paneb Potisepp kõrvale tuleviku tarbeks. ?5 on mõistuspärane, sest ega säästmisega tohi ka üle pingutada,? ei pea Potisepp noorel inimesel vajalikuks liiga suurt osa tarbimisest tulevikku lükata. ?Ehkki maksuseadused võimaldavad soodsalt pensioni koguda 15 ulatuses sissetulekutest, saab nii palju kõrvale panna ikka vaid väikeste kulutuste või suurte sissetulekute korral.?

Lisaks isiklikule pensioniplaanile kogub kindlustusjuht raha ka lastele nende iseseisva elutee alustamiseks. ?Olen kindlasti sellest mõjutatud, et mul endalgi oli lastekindlustus,? räägib Potisepp. ?Kuna sain raha kätte enne kõrge inflatsiooni algust, siis oli sellest mulle ka kasu.?

Nimelt ostis Potisepp kättesaadud kindlustusraha eest lennukipileti liinile Leningrad?Hamburg, kui läks Saksamaale ülikooli õppima.

Tugevate peresidemete väärtustamise kõrval jälgib ajaloohuviline Potisepp enda sõnul peensusteni ühiskonna ja riigi arengut.

?Mulle läks näiteks väga palju korda meie sotsiaalprobleemide puntra tulemus, mida me möödunud nädalal Pärnumaal nägime,? lööb Eesti avalikkuse silmis vist esmakordselt seoses salaviinatragöödiaga n-ö kaardile sattunud Tali vallast pärit Potisepas välja maailmaparanduslik jonn.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing