PRIVATEL tagab telefonikõne privaatsuse

Tarmo Riisenberg 27. september 2001, 00:00

On ju info vahetamise kaitstus väga oluline, seda eriti siis, kui tekib vajadus vahetada privaatset või konfidentsiaalse iseloomuga infot. Probleeme ei teki sugugi üksnes riigisaladustega, vaid ka igapäevane äriline informatsioon võib pakkuda kellelegi liigset või ebaseaduslikku huvi. Kogu olukorra teeb keerulisemaks veel seegi, et vahendid kõnede pealtkuulamiseks avatud (tavalistes) telefonivõrkudes on lihtsalt kättesaadavad ja maailmas paraku ka laialt levinud.

Kuid pea alati on mürgile olemas ka vastumürk, nii on olemas ka tehnilised vahendid telefonikõnede kodeerimiseks, mis võimaldavad nii pidada omavahelisi kõnelusi ilma pealtkuulajaid kartmata. Üks selliseid seadmeid, mis võimaldab pidada privaatseid kõnesid, on nüüd ka Eesti turule jõudnud portatiivne seade Privatel.

Privateli tootjaks on üks tuntumaid USA sõja- ja kosmosetööstusele allhankeid teostav firma 3L-Communications Systems, kelle 1,9 miljardi dollarisest käibest moodustavad suurima osa ülikaitstud kommunikatsioonisüsteemid sõja- ja kosmosetööstusele, Privatel on aga nende ainus avalikus kasutuses olev kommertstoode.

Privateli kõnekrüpteerija ühendatakse suvalist tüüpi telefoni kuuldetoru ja põhikorpuse vahele. Seade kasutab tugevaimat kommertskasutuses olevat 168 bitist Triple DES hääle krüpteerimise algoritmi. Diffie-Hellmann võtmehaldussüsteemi abil luuakse teise vastava seadmega turvaline kontrollitud sidekanal (VPN), misjärel Privatel eksponeerib seadme tuvastamiseks unikaalse tunnuskoodi (Key Fingerprint Code), et välistada võimalik pealtkuulamine seansi jooksul. Kõik see toimub praktiliselt ühe nupulevajutusega. Omakorda saab piirata ka kasutaja ligipääsuõigust seadmele, seadme kasutajate ringi saab vajadusel omakorda kaitsta turvakoodiga.

Privateli suurim eelis on kasutuslihtsus, seega on kogu seadme kasutamine äärmiselt lihtne, seda ka inimese jaoks, kes pole bürootehnika eripärasustega just väga kursis.

Ühe nupulevajutusega luuakse virtuaalne privaatvõrgu kanal telefonikõne jaoks. Hoolimata kõne vahepealsest kodeerimisest on kõnekvaliteet täiesti puhas, ilma moonutusteta, mis eristab seda süsteemi teistest sarnastest, kus hääl võib kõlada kui multifilmi tegelasel. Üleminek tavakõnelt turvakanalile toimub ühe ainsa klahvivajutusega, samuti võib pöörduda tagasi tavakõne juurde (näiteks kui tuleb paralleelselt teisel liinil kõne). Juhul kui keegi juhtub juhuslikult pealt kuulama kahe telefoni vahel peetavat Privateliga kodeeritud kõnet, siis ei kuule ta tavapärast ja arusaadavat vestlust, vaid arvutimodemi tööle sarnast häält.

Teiseks Privateli eeliseks on see, et seade ühildub kõigi kasutusel olevate analoogsete ja digitaalsete telefonisüsteemidega, mistõttu võib turvalisi telefonikõnelusi pidada ükskõik millisest maailma otsas. Seadistamiseks tuleb vaid sisestada kasutatava telefoni tüüp.

Tugevas põrutuskindlas korpuses Privatel kaalub vaid 400 gr. ja on varustatud sobiva kotiga, mis teeb tema kaasaskandmise ja kasutamise reisidel väga mugavaks. Töölaual võtab lisaseade ruumi umbes sama palju kui tavaline kalkulaator.

Kuigi ka fakside saatmiseks kasutatakse tavapäraseid telefoniliine, pole Privateli veel võimalik kasutada ka turvaliste fakside saatmiseks. Kuid et sidekanalite turvalisus ei piirdu ainult tavatelefonidega, on väljatöötamisel just analoogsed süsteemid mobiiltelefonidele ja faksiühenduste kaitseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing