Ühispanga hõivamine

Peeter Raidla 27. september 2001, 00:00

?Ma tulin Eestisse normaalset elu otsima,? kinnitas Preatoni vaevu pärast Eestisse saabumist 1996. aasta kevadel, nüüd juba Ühispanga nõukogu liikmena ja 9,4protsendilise omanikuna.

Preatoni teadis oma piiri, sest juba 10protsendiline osalus oleks eeldanud oma rahaallikate täpsemat selgitamist Eesti Pangale.

Preatoni ja tema partnerite raha peeti aga tollal päästerõngaks Ühispangale, kes tänu itaallaste päästetud aktsiaemissioonile suutis oma aktsiad viia ka Helsingi börsile.

Eestis tollal ja paljuski siiani täiesti tundmatute itaallaste kätte läks 4 miljonit Ühispanga aktsiat (neist 2,2 miljonit kuulus Preatonile), mis osteti 13 krooniga aktsia kohta.

Ühispanga kaukasse rändas lõunamaalt 52 miljonit krooni ning Preatoni hakkab Eestis omandama tõsise investeerija oreooli. Üks tema tipphetki jõuab kätte oktoobris 1996, paar päeva enne Ühispanga aktsionäride erakorralist koosolekut, mil Tallinna lennujaama saabub 126 Itaalia ärimeest eesotsas mehe endaga.

Ain Hanschmidt kinnitab ajakirjanikele, et kõik 126 itaallast on dollarimiljonärid. Olümpia hotelli Elyseé restoranis korraldatakse pidulik õhtusöök, kus teiste seas võtab sõna ka välisminister Siim Kallas. Viimast näeb edaspidi erinevatel Preatoni üritustel tihti. Liiguvad jutud, et Preatoni oli esimest korda kohtunud Kallasega juba siis, kui too veel Eesti Panga presidendi toolil istus.

Paraku oli Ühispanga õnn üürike. Juba kevadel 1997 asub Preatoni Ühispanga aktsiaid realiseerima. Esialgu küll neid, mis nimeliselt kuuluvad tema partneritele. 1996. aasta kevadel 13 krooniga omandatud aktsia hind on märtsiks 1997 kerkinud 50 kroonile. Preatoni kinnitab, et raha aktsiate ostuks pärines tema äripartneritelt, kes otsustasid nüüd teenitud kasumi välja võtta.

Ühispank on sunnitud aprilli alguses börsile kinnitama, et Ernesto Preatoni omanduses on endiselt 2,2 miljonit aktsiat ja et ta pole oma osalust muutnud nende omandamisest alates.

Ja õigesti tegi, sest juba kümmekond päeva hiljem tuleb panga aktsionäride koosoleku otsus viia läbi fondiemissioon ? iga 20 aktsia omanik saab aa?io arvelt juurde veel 1 aktsia. Preatoni aktsiapakk kasvab 110 000 aktsia võrra.

Nüüd tunneb temagi, et aeg on mõelda aktsiate müügi peale. 1997. aasta 25. augustiks, mõni nädal enne Tallinna börsi musti päevi, oli Preatoni suutnud oma aktsiapaki börsi kaudu maha müüa.

?Aktsia hind on praegu piisavalt kõrge, teenisin Ühispanga investeeringuga 250 miljonit krooni,? kiitleb mees ajakirjanikele. Talle kuulunud aktsiapakki arvestades kujunes ühe aktsia keskmiseks müügihinnaks 108 krooni. Kõrgeim hind, millega tal õnnestus müüa, oli 130 krooni aktsia kohta ehk ostuhinnast kümme korda kallimalt.

Eestis enneolematult edukas tehing tekitas siirast imestust ja imetlust. Ja samavõrra ka kadedust ja viha, eriti nende poolt, kes ajal, kui Preatoni müüs, ostuiha küüsi langesid.

Lohutuseks teatas Preatoni keset börsi madalseisu: ?Kavatsen ilmselt taas Eesti aktsiatesse investeerida. On tavaline, et hinnad börsil tõusevad ja langevad.?

Peatselt lahkus Preatoni ka Ühispanga nõukogust. Pangajuhtidele jäid mälestuseks ühiselt veedetud hetked Preatonile kuuluvas Sharm el Sheikhi puhkekompleksis Punase mere ääres.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09
Otsi:

Ava täpsem otsing