Mõõdukad ministri leidmisega hädas

Andres Reimer 01. oktoober 2001, 00:00

Pärnoja üllatusliku enesetaandusega pahviks löödud Mõõdukate juhatus tunnistas laupäeval raskusi uue majandusministri leidmisel. ?Pärast Pärnoja tabanud rünnakuid pole kerge uut kandidaati leida,? selgitas Mõõdukate esimees Toomas Hendrik Ilves. ?Kandidaadid põrkuvad oma pereliikmete kõhklevatele seisukohtadele, kes ei soovi oodatavast kriitikast osa saada.?

Kuigi Mõõdukad viitasid 4-5 võimalikule kandidaadile, polnud nad suutelised ühtegi nime avalikustama. ?Ministrikandidaatide valikul võib arvestada, et meil on suur noorteorganisatsioon, millest kavatseme tuua värsket verd poliitikasse,? ütles Mõõdukate peasekretär Tõnu Kõiv, keda on viimastel päevadel korduvalt nimetatud üheks tõenäolisemaks Pärnoja mantlipärijaks.

Vastupidiselt koalitsioonileppele ja kolmikliidu partnerite taotlustele vastustasid Mõõdukad ministrikriisi ära kasutades majandusala ministeeriumide liitmise. Nad põhjendasid vastuseisu ühendamisega kaasnevate segadustega. Majandusministeeriumil lasub liiga suur vastutus Euroopa Liiduga ühinemise ettevalmistamisel, et ümberkorraldustega igapäevast tööd häirida, leidsid Mõõdukad.

?Poolteist aastat enne korralisi valimisi oleme ministeeriumide ühendamisega hiljaks jäänud, sest ühendamine vähendab pikaks ajaks ministeeriumide töövõimet,? ütles Mõõdukate juhatuse liige Marju Lauristin.

Praegu nõustuvad Mõõdukad üksnes rahandus-, majandus- ning teede- ja sideministeeriumi ühendamise ettevalmistamisega 2003. aastaks, ütles erakonna esimees Toomas Hendrik Ilves. ?Võib-olla järgmine koalitsioon ei taha ministeeriumide liitmist,? lisas ta.

Isamaaliit loobub koalitsiooni tasakaalu säilitamise nimel Mõõdukatele ministeeriumide ühendamiseks survet avaldamast, ütles riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni aseesimees Andres Herkel.

Laar annab Pärnojale juba täna lahkumiseks rohelise tee, sest ei soovi pettunud ministrit kauem valitsuses hoida, ütles peaministri pressibüroo direktor Kaarel Tarand. Pärnoja ajendas tagasi astuma pettumus ja inimlik kibestumus, sest teda on viimasel ajal armutult kritiseeritud, rääkis Tarand. Pärnoja kohustused võtab ajutiselt üle rahandusminister Siim Kallas.

Elektri hinna tõusu kinnitamisega ja ministeeriumi kinnisvaratehingus peavarjuta jäänud mustamäelaste piketiga samal ajal lahkumisavalduse teinud Pärnoja pole vastanud ühelegi täpsustavale küsimusele.

Reedel tehtud avalduses toob Pärnoja tagasiastumise põhjusena suutmatuse taluda ministriametiga kaasnevat avalikkuse tähelepanu. ?Juba mõnda aega olen tundnud, et paljude vajalike otsuste tegemisel pole avalikkuse tähelepanu pööratud mitte otsustele ja probleemidele, vaid Mihkel Pärnojale,? teatas Pärnoja.

Sotsiaalminister Eiki Nestor tõdes Mihkel Pärnoja tagasiastumist kommenteerides, et tegemist oli mehise otsusega. ?Poliitiliselt on kõik etteaimatav ja Pärnoja kogemused kuluvad kindlasti riigikogu saadikuna ära,? ütles Mõõdukate erakonda kuuluv Nestor. Nestor tõdes, et kui kõik otsused, mis Pärnoja tegi, olid juba ette halvad, siis on keeruline oma valdkonda edasi kureerida.

Pärnoja raskused tulenesid kangekaelsusest ning rohkem oma mõtetele ja tundmustele kui välismaailmale suunatud tähelepanust, selgitas Lauristin.

Mitmed kõrged riigiametnikud iseloomustasid Pärnoja kui diskussioonivõimetut juhti, kes pidas oma mõtteid viimase instantsi tõeks.

Pärnoja on süüdi Mustamäe elanike kannatustes ja seetõttu tegi ta õigesti, et tagasi astus, ütles Keskerakonna esimees Edgar Savisaar. ?Peab aga lisama, et tema tagasiastumine jäi hiljaks. Ta oleks seda pidanud tegema juba aasta varem, kui ühiskonnas oli terav vastasseis valitsusega Narva elektrijaamade ja Eesti Raudtee müügi küsimuses,? märkis Savisaar. ?Pärnoja oli kõik need kaks aastat käitunud Isamaaliidu-Reformierakonna-Mõõdukate ühiskoalitsiooni tankistina ja nüüd tegi ta seda jälle.?

Rahandusminister Siim Kallas sõnas, et suur osa Pärnoja vastu suunatud kriitikast polnud õiglane ja oli seotud otsuste olemusliku ebapopulaarsusega. ?Kuigi me vaated Pärnojaga olid tihti erinevad, oli temaga siiski väga meeldiv koos töötada,? ütles Kallas.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing