Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pärnoja lahkumine lubab alustada reformidega

01. oktoober 2001, 00:00

Majandusminister Mihkel Pärnoja tegi reedel avalduse ametist lahkumiseks.

Äripäeva arvates sundisid avalikkuse ees ebapopulaarse ministri tagasi astuma kolmikliidu ebaõnnestunud presidendikampaania, kartused uute valimiste saatuse pärast ja võimalik Rahvaliidu kaasamine valitsusse. Kuna praeguses koalitsioonileppes on punkt majandusministeeriumi ühendamise kohta, siis pole uut ministrit vaja, kantslerid saavad ministeeriumide ühendamisega hakkama. Moment on just sobiv.

Mihkel Pärnoja tagasiastumine on kolmikliidu hilinenud katse oma reitingut tõsta. Kui kahtedel eelseisvatel valimistel läheb samamoodi kui presidendivalimistel, on ju võim täielikult käest antud.

Ometi viis just Mihkel Pärnoja lõpule Narva Elektrijaamade erastamise, mis oli kolmikliidu poliitiline tahe ja vajalik majandusotsus. Selle eest tuleb talle au anda. Erastamise plussid skoorib Eesti majandus, kuid kõik PR-miinused sai ajada Pärnoja kraesse. C?est la vie.

Teiseks, reedel sai allkirjad Eesti Energia tariifitõus. Hambutu kollaborant Energiaturu Inspektsioon, kes peab seisma majanduse konkurentsivõime eest, oli läbirääkimiste ajal nõus pea 30protsendilise tariifitõusuga. See oma ülesannete kõrgusel mitte olev asutus kuulub Pärnoja kompetentsi.

Nüüd saab öelda, et elektri kallinemise heaks kiitnud minister astus ise tagasi.

Kolmandaks, eelmise nädala lõpul külastasid Eestit Euroopa Komisjoni kõrged volinikud, kes tundsid huvi meie kütuseturu vastu.

Kütuste solkimine, seadustatud aktsiisipettused ? nende nähtuste kasvulava pärineb samuti majandusministeeriumist ja võib saada takistuseks nii Euroopa Liitu kui NATOsse pürgimisel.

Ei saa välistada, et Pärnojal lihtsalt sai villand, karikas sai täis. Saatuse ja kolmikliidu tahtel majandusministriks pandud, sattus ta töölõiku, mille otsustesse oli ebapopulaarsus juba sisse kodeeritud. Vaevalt et majandusministeeriumi asjad ennegi korras olid. Aga minister kannab nn poliitilist vastutust, sh alluvate ebarahuldava töö eest, midagi pole teha.

Poliitiline vastutus tõi kaasa koalitsioonipartnerite distantseerumise, millest polnud muud väljapääsu kui tagasiastumine.

Teisalt, olles ise Mõõdukate erakonna liige, tuli tal teha majandusotsuseid, nagu erastamine, mille vastu Mõõdukad protesteerisid.

Alternatiiv oleks olnud poolteist aastat ära virelda, kuid kolmikliit ei saanud veel suuremat mainelangust endale lubada.

Ent minna saab ainult edasi, ja praegusel juhul oli ühe inimese tagasiastumine just edasiminek. Reformierakond ja Isamaaliit on teatanud, et asuvad majandus- ning teede- ja sideministeeriumi ühendama. Uue ministri ametissepanek oleks kosmeetika, tulgu ta kas või Rahvaliidust, ühendamine aga taaskord ebapopulaarne, kuid haldusreformi seisukohalt vajalik samm.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing