Fennovara teenib üürivõlglaste pealt

Virkko Lepassalu 03. oktoober 2001, 00:00

Konsulteerides kinnisvarabüroo Uus Maa marketingijuhi Ain Kivisaarega selgus, et selline spekuleerimine on põhimõtteliselt väga tulus. ?Kui ilma sundüürniketa maksaks maja näiteks miljoni, siis koos sundüürnikega 300 000 krooni,? tõi Kivisaar näite.

Teised kinnisvaraeksperdid jäid pessimistlikumaks, pakkudes hinnavaheks üünike iseloomust sõltuvalt keskmiselt 30?40.

OÜ Fennovara ostis augustis viis ühiselamut Mustamäel, kust ta praegu vastavalt kohtuotsustele üüri eest võlgu olevaid inimesi välja tõstab. Mitmete elanikega, kes on korralikult üüri maksnud, ei kavatse Fennovara uusi lepinguid sõlmida ning soovitab uue elamise otsida.

Sama taktikat kasutab firma ka teistes majades Tallinnas, mis ta on ära ostnud, näiteks eestiaegses räämas puumajas J. Vilmsi 23 ja kunagi kaitseministeeriumi halduses olnud ehitises Võistluse 4.

Kokku kuulub firmale kümnete miljonite kroonide väärtuses kinnisvara.

Kaheksa korteriga J. Vilmsi 23 ostis OÜ Fennovara juulis 2000 790 000 krooni eest. Maja asukad on sellest ajast saadik elanud ilma vee ja gaasita. Maja kõrvale kuhjuvad prügihunnikud, sest uus omanik ei ole kommunaalteenuste lepinguid sõlminud.

Peamiseks segavaks asjaoluks OÜ Fennovara plaanide elluviimisel kujunes ligi 80aastane pensionär Ivan Demjanenko, kes ei taha ära minna. Ülejäänud korteritest on püsiasukad juba välja kolitud.

Demjanenko näitas Fennovaraga sõlmitud eestikeelset üürilepingut, mis lõppes 2000. aasta viimase päevaga. Nüüd ootab pensionär sel kuul toimuvat kohut, mis ta tõenäoliselt tänavale tõstab.

Demjanenko kinnitab, et maksis vastavalt lepingule Fennovarale üüri ära.

?Suur viga,? ütles ta Fennovaraga sõlmitud uue üürilepingu allakirjutamise kohta. Eesti keelt oskamata ei saanud Demjanenko aru, et see on tehtud vaid neljaks kuuks. Üle-eelmine leping, millest ta uue sõlmimisega lahti ütles, oli tähtajatu.

Samamoodi ootavad väljakolimist ka kõik ajutised üürilised, kes on ilma veeta elamisega seni toime tulnud. Neist üks, mitme lapse ema, rääkis, et oli enne elanud Fennovarale kuulunud teises majas Võistluse tänaval, kus ta remondile ette jäi.

Dokumentidest nähtub, et pool aastat tagasi leidis OÜ Fennovara Vilmsi 23 majale ostja, riiulifirma OÜ Van Dick, kes oli nõus kinnistu omandama 1,3 miljoni krooniga. Van Dicki kontaktandmeid ei sisalda ükski telefonikataloog, see firma on maja viimaste aastate neljas omanik.

OÜ Fennovara teenis ühe tehinguga umbes 500 000 krooni vaheltkasu. Demjanenko oletab, et kinnistu hinna lõi alla tema kangekaelse sõdimisega majast lahkumise vastu.

OÜ Fennovara juhataja Aleksei Poskat?evi märgib äriregister seotuks ka OÜga Stinger Group. Sellel firmal lubas üks kunagistest kesklinna valitsuse juhtidest Elmar Sepp ehitada vanalinnas Viru tänaval kokku 224 ruutmeetrit pinda mitteeluruumidest eluruumideks. Tegemist oli ühega neljast juhtumist, mille kesklinna vanem Siim Kiisler andis aasta tagasi uurimiseks politseile, et selgust saada, kas linnaametnikud on ametiseisundit kuritarvitanud. Seni ei ole keskkriminaalpolitsei süüdistusi esitanud.

Aleksei Poskat?evi hinnangul tegeleb Fennovara täiesti tavaliste kinnisvaratehingutega, peamiselt korterite ostu-müügi ja vahetamisega. Kus põhiliselt, ei soovinud ta lisada. Kogu firma tegevus on täiesti seaduslik, ütleb Poskat?ev.

Väljatõstmised jätkuvad ka Mustamäe ühiselamutes. Kohtutäitur Elin Palts ütles, et temal on käes veel ligi kümmekond väljatõstmisasja, osa ootavad kohtus lahendit.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing