Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Põhjala pankade ühinemiskavad luhtuvad

Sirje Rank 03. oktoober 2001, 00:00

Varem ebaõnnestus Rootsi SEBi ja Swedbanki ühinemine.

Esmaspäeval teatas Soome kindlustus- ja panganduskontsern Sampo, et ei pikenda enam selle aasta mais Norra suurima kindlustuskontserni Storebrand ülevõtmiseks tehtud ostupakkumist. Põhjuseks tõi kontserni juht Björn Wahlroos ?protsessi venimise, negatiivse arengu finantsturul ning Storebrandi majandustulemuste nõrgenemise?. Pakkumise päevast on Storebrandi aktsia kukkunud 28.

Otsus on tagasilöök Sampo kontserni Põhjala strateegiale, kuid võit kulukast tehingust pääsenud aktsionäridele. Storebrandi investoritele seevastu läks tehingu ärajäämine maksma ligi 9 miljardit Norra krooni.

21. mail tehtud ostupakkumises pakkus Sampo Storebrandi aktsia eest 75 Norra krooni. Sampo loobumisteate peale kukkus Storebrandi aktsia veel 22 ning lõpetas päeva 42-43 Norra krooni tasemel. Kaotajate hulgas oli rida tuntud nimesid Norra majanduselus ? sealhulgas üks riigi rikkamaid mehi, kaubandusketi ICA juhatuse esimees ning Rimi kauplusteketi omanik, Stein Erik Hagen. Samas suurusjärgus ? orienteeruvalt 1,7 miljardit Eesti krooni ? kaotasid ka Orkla ja Rootsi Skandia.

Peamiseks takistuseks Sampole sai Norra poliitilise eliidi vastuseis, kes eelistas välisinvestorile ühinemist kohalike finantsasutuste vahel.

Vahetult pärast Sampo ostupakkumist omandas Norra suurim pank Den Norske Bank Storebrandis blokeeriva kontrollosaluse, mis ei võimaldanud Sampol saada tehingule enam kui 90 aktsionäride toetust, mida nõuavad Norra seadused. Riigi kontrolli all olev Den Norske Bank suutis 10ga takistada ülejäänud 90 aktsionäride tahet, kellest 95,5 ehk 87 kõigist Storebrandi aktsionäridest olid tehingu poolt.

?Alles siis, kui riigile kuuluv 44 Den Norske Bankis on ära müüdud, võib loota, et pank hakkab rohkem lähtuma oma kasust kui ?rahvuspanga? funktsioonist, mille peamine eesmärk on hoida kõrgel Norra lippu,? kirjutab Svenska Dagbladet.

Sampo ei varja, et määravaks sai ka aktsiakursi langus.

Sarnased kursikõikumised hakkasid tehingu venides pingestama ka Swedbanki ja SEBi liitumisplaani. Partnerid ise tõid peasüüdlaseks Euroopa Liidu oma nõudmistega.

Storebrandi ülevõtmine oleks Sampole maksnud 2,6 miljardit eurot (40,6 miljardit krooni), millest miljardi oleks Sampo maksnud oma vahenditest ning ülejäänu laenanud. Nüüd jäi Sampole ligi miljard eurot vaba raha. ?See ülekapitaliseeritus, mida halvaks näitajaks arvati, loob praegu paraja turvalisuse,? ütles Björn Wahlroos, kelle sõnul ei kiirusta Sampo raha käiku laskma. Lähiajal tahab Sampo keskenduda kontserni konsolideerimisele.

Viimaste arengute järel on Põhjalas nüüd kolm suurt suveräänset tegijat ? Nordea, Danske Bank ja Svenska Handelsbanken. Järgnevad neli enam-vähem võrdse suurusega tegijat ? Skandia, Swedbank, SEB ja Sampo.

Analüütikud ennustavad juba järgmisi ühinemistehinguid, pakkudes Sampole sobiva partnerina välja SEBi ning kindlustusfirmat Skandia, millest viimase on haavatavaks teinud aktsiakursi järsk langus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing