Sõja laienemine ohustab nafta hinda

Sirje Rank 11. oktoober 2001, 00:00

Eile peatasid nafta hinnalanguse üha konkreetsemaks muutunud teated, et naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC on valmis tootmist piirama.

Afganistani ründamisest hoolimata on nafta hind ligi kaks nädalat püsinud allpool kartelli hinnasihti 22?28 dollarit barrelist. Järsku tõusu kardetakse sõjalise konflikti võimalikust laienemisest Iraaki, mis Saudi Araabia endise naftaministri ?eik Zaki Yamani sõnul viiks nafta hinna üle 30 dollari barrelist, või terrorirünnakust naftatootmise infrastruktuurile.

New York Times kirjutas eile, et tootjariigid ja suuremad naftakompaniid tugevdavad juba niigi rangeid turvameetmeid.

?Praegune olukord on teine kui kunagi varem,? ütles Londoni turvafirma Risk Advisory Group direktor Bill Waite. ?Sabotaa?ioht on globaalne ega piirdu ühe piirkonnaga, nagu ülestõusu puhul Nigeerias. Bin Laden nõuab püha sõda ja tal on igal pool arvukalt toetajaid.

Eile ähvardas Osama bin Ladeni juhitav organisatsioon Al Qaeda kogu maailma uute terrorirünnakutega.

Bin Ladeni peamisi eesmärke on vabastada Saudi Araabia valitsejatest, kes teevad koostööd lääneriikidega. Rünnak naftarikkuste pihta aitaks Bin Ladenit oluliselt eesmärgile lähemale, jättes võimukandjad peamise tuluallikata.

Pealegi on nafta- ja gaasitootmiskompleksid julgeolekumeetmetest hoolimata terroristidele ahvatlevaks sihtmärgiks. Seal on palju töötajaid, mis võimaldab organisatsiooni imbuda, samuti pole võimalik täielikult kaitsta maa peal kulgevaid torujuhtmeid.

?Ükski turvasüsteem ei suuda ära hoida kindlalt eesmärgiks võetud rünnakut mistahes objektile,? kommenteeris ajalehele Lahesõja päevil USA suursaadik Saudi Araabias Chas. W. Freeman. Seni on sabotaa?iakte siiski vähe ette tulnud.

Rünnakud Afganistanile ei toonud kardetud järsku hinnatõusu, sest tarned Lähis-Idast on jätkunud häireteta. 11. septembri terrorirünnakust saadik on OPECi naftakorvi hind vähenenud veerandi võrra, langedes teisipäeval 19,61 dollarile barrelist.

Seni on OPEC tootmiskärbetest hoidunud, tahtmata ebakindlale turule pinget lisada.

?Sõja stsenaarium on ühendatud maailmamajanduse kasvu aeglustumisega ning pole ühtki analüütikut, kes suudaks piisava kindlusega öelda, mis edaspidi juhtuma hakkab,? ütles OPECi peasekretär Ali Rodriguez, ?seepärast kaalume erinevaid stsenaariume.?

Läinud kuul Viinis OPECi naftaministrite kohtumisel otsustati tootmist jätkata senises mahus ? 23,1 miljonit barrelit päevas, mis moodustab 40 maailma naftatarbest.

Viivitama on sundinud ka see, et kartelli mittekuuluvad naftatootjad pole valmis toodangut vähendama. Eelkõige puudutab see Venemaad, mille naftaeksport on järjest kasvanud.

Teisipäeval ütles üks Pärsia lahe allikas, et OPECis on kujunemas üksmeel toodangu kärpimiseks 700 000 kuni miljoni barreli võrra päevas. Eesmärk on tuua nafta hind tagasi 25 dollarile barrelist.

Osa kartelli liikmeid tahab tootmist kärpida kohe, teised oodata sõjaliste rünnakute lõppu. Analüütikute sõnul piisaks, kui OPECi liikmed olemasolevatest piirangutest kinni peaksid ? septembris ulatus ületootmine 1,4 mln barrelini päevas.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing