Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Maksuvaba tulu ei ole seotud ettevõtlustuluga

Olavi Kärsna 12. oktoober 2001, 00:00

Kas tulumaksu avansilise makse arvutamisel võetakse 12 000 krooni maksuvaba tulu maha?

Tulumaksuseaduse § 47 esimeses lõikes on avansiliste maksete kohta öeldud nii: füüsiline isik, kes sai eelmisel maksustamisperioodil ettevõtlustulu, on kohustatud tasuma maksustamisperioodi kestel tulumaksu avansilisi makseid. Avansilise makse suuruseks on 1/4 isiku poolt eelmisel maksustamisperioodil ettevõtlustulult arvestatud tulumaksu summast.

Ettevõtlustulu teeninud inimese poolt pärast aasta lõppu tegelikult maksmisele kuuluv tulumaksusumma arvutatakse tema kõiki tulusid arvesse võttes. 12 000 krooni maksuvaba tulu kehtib iga inimese aasta tulude kogusumma kohta, see ei ole seotud ettevõtlustuluga. Tuludeklaratsioonide keelde tõlgituna: 12 000 krooni arvestatakse deklaratsiooni A-vormil, mida peavad täitma kõik tulu deklareerijad. Ettevõtluse tulusid ja kulusid näidatakse vormil E, mille lisavad A-le ainult ettevõtlustulu teeninud.

A-vormil on lausa eraldi rida maksvaba tulu jaoks, E-vormil selle jaoks kohta ei ole. Avansiliste maksete suurus arvutatakse nii: ettevõtluse maksustatav tulu × 0,26 : 4. See arvutus toimub E-vormi numbrite baasil, E on aga A üks lisadest.

Võib ka juhtuda, et tulusid kokku võttes ei pea te pärast aasta lõppu A-vormil tehtud arvutuste tulemusena tulumaksu maksma. Kui aga E-vormil jäi samas maksustatav tulu nullist suuremaks, peate järgmisel aastal avansilisi makseid ikkagi tegema.

Igaks juhuks tuletaksin veel meelde, et avansiliste maksete kohta ei pea kohalik maksuamet teile mingit teatist saatma. Kui nad seda teevad, on hästi. Aga avansiliste maksete õiges mahus tasumise eest peate ise hoolt kandma.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:11
Otsi:

Ava täpsem otsing